Odzyskaj Spokój

Przenoszenie systemu Windows 10 na dysk SSD

Jak przenieść system Windows 10 ze starego dysku twardego na dysk SSD

Przejście na dysk SSD zmieni odczucia w pracy na komputerze lub laptopie.

Dyski półprzewodnikowe (SSD) są tak powszechnie dostępne, że wiele osób decyduje się na ich zakup i przeniesienie systemu operacyjnego Windows 10 z dysków twardych lub napędów mechanicznych na superszybkie dyski SSD. Dla tych, którzy budują komputer od podstaw, może wydawać się to prostym zadaniem, ale aktualizacja ze starszego dysku twardego jest nieco skomplikowana a dla niektórych nawet  trudna.

Przyzwoity dysk SSD z 1 TB był drogim luksusem, ale teraz jest znacznie bardziej przystępny cenowo – zaledwie 200 – 500 zł. Jest to opłacalna inwestycja, ponieważ jest uważana za poważną modernizację dysków twardych. Dyski SSD działają w formacie Flash, wykorzystując do przechowywania danych układy scalone.

Co więcej, dyski twarde są dziś prawie przestarzałe, poza małymi przypadkami użycia, w których wymagane są ogromne ilości miejsca do przechowywania. Większość dostępnych obecnie laptopów jest wyposażona w dyski SSD, ponieważ ich pojemność pamięci stale rośnie.
Przejście z dysku twardego lub starszego na dysk SSD wiąże się z kilkoma wyzwaniami, szczególnie jeśli system obsługuje krytyczne pliki i aplikacje. Jednak po zakończeniu zauważysz natychmiastowe korzyści dla wydajności komputera i przyśpieszeniu pracy.

Przenoszenie systemu Windows 10 na dysk SSD

Przenoszenie systemu Windows 10 na dysk SSD: czy warto się tym zajmować?

Migracja danych w ten sposób jest ogromnym przedsięwzięciem, które wymaga dużo wysiłku i troski – oraz całej masy czasu. To nie jest dla osób o słabym sercu, szczególnie jeśli masz bardzo ważne pliki. Jeśli jednak migracja się powiedzie, będzie to całkowicie warte wszelkich kłopotów związanych z procesem, ponieważ system Windows 10 wydaje się być płynniejszy i bardziej responsywny na dysku SSD.

Dla tych, którzy korzystali z dysku twardego przez długi czas, wydłużone okresy oczekiwania są normalne, ponieważ czas uruchamiania zajmuje wieki (na przykład do kilku minut). I nawet gdy pulpit jest widoczny, wszystkie znajdujące się na nim aplikacje mogły nie nadrobić zaległości i załadować się do pamięci.

Po zainstalowaniu dysku SSD komputer uruchomi się na pulpicie w ciągu kilku sekund i będzie gotowy do użycia niemal natychmiast po tym. Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z systemu Windows będzie ogólnie bardziej stabilne i szybsze, co oszczędza czas i łagodzi frustrację.

Przenoszenie systemu Windows 10 na dysk SSD: bądź przygotowany!

Zanim przeniesiesz pliki instalacyjne systemu Windows na dysk SSD, musisz oddzielić wszelkie inne dane (dokumenty, zdjęcia, muzykę, filmy) na inny dysk, ponieważ nie zostaną one przeniesione na dysk SSD – chcemy tylko przenieść instalację systemu Windows.

Będziesz wtedy używać narzędzi do klonowania, aby skopiować system operacyjny Windows na nowy dysk SSD i przenieść dane osobiste na stary dysk. Wspaniałą rzeczą jest to, że odniesiesz korzyści z uruchamiania systemu Windows z szybszego dysku, zachowując jednocześnie pojemny dysk twardy na dane .

Jeśli robisz to na komputerze stacjonarnym, nie będziesz miał problemów z dopasowaniem zarówno nowej, jak i starej płyty, ponieważ powinno być dużo miejsca na oba. Sprawy stają się nieco trudniejsze, jeśli chodzi o laptopy . W tym momencie może być konieczne wyjęcie napędu optycznego, aby zmieścić drugi napęd lub wydać więcej pieniędzy na dysk SSD, który może pomieścić wszystkie dane znajdujące się na starym dysku.

Przenoszenie systemu Windows 10 na dysk SSD: co jest potrzebne?

Jak wspomniano wcześniej, do tego projektu będziesz potrzebować obecnego dysku twardego, z którego będziesz migrować dane; nowy dysk SSD, na który dane zostaną przeniesione; i kopię zapasową wszystkich danych, ponieważ możesz klonować tylko pliki systemowe.

Potrzebne będzie również narzędzie do klonowania. W tym przypadku użyjemy EaseUS Todo Backup Free . Głównie dlatego, że jest darmowy, a także dlatego, że jest wystarczająco łatwy w użyciu dla większości ludzi. Ponadto narzędzie jest dobre w klonowaniu danych z dużego dysku na znacznie mniejszy dysk.

Ponieważ klonujemy dysk, dobrym pomysłem jest defragmentacja systemu plików przed rozpoczęciem czegokolwiek – skróci to czas potrzebny na skopiowanie wszystkich danych. Aby to zrobić, kliknij menu Start i wpisz defrag. Gdy zobaczysz opcję Defragmentatora dysków, kliknij ją i uruchom narzędzie, aby uporządkować dysk. Może to zająć minuty lub godziny, w zależności od rozmiaru płyty.

Następną rzeczą do zrobienia jest utworzenie kopii zapasowej WSZYSTKICH danych.

Przenoszenie systemu Windows 10 na dysk SSD: Usuń niechciane dane

Jeśli przenosisz się na mniejszy dysk SSD, musisz usunąć z niego kilka plików, aby upewnić się, że proces się zakończył.

Dobrym miejscem na rozpoczęcie jest przejrzenie folderów, takich jak Moje filmy (w których często znajduje się wiele bardzo dużych plików), następnie Moja muzyka (mnóstwo muzyki zebranej przez lata), a następnie Moje dokumenty.

Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej i upewnieniu się, że kopia zapasowa danych jest prawidłowa, usuń dane w tych folderach, ale nie same foldery, ponieważ mogą być potrzebne później.

Należy pamiętać, że nie chcemy usuwać aplikacji z folderu Program Files. Dzieje się tak dlatego, że chcemy, aby korzystali również ze zwiększonej prędkości, jaką ma dysk SSD.

Przenoszenie systemu Windows 10 na dysk SSD: wyślij klony

Gdy stary dysk wystarczająco się odchudzi, możesz rozpocząć proces przenoszenia tych danych na nowy dysk SSD. Otwórz EaseUS Todo Backup i wybierz „Klonuj” na lewym pasku bocznym.

Wybierz stary dysk jako źródło klonowania i wybierz dysk SSD jako lokalizację docelową. Przede wszystkim zaznacz pole obok „Optymalizuj dla SSD”. Dzieje się tak, aby partycja była prawidłowo wyrównana dla dysków SSD (zapewnia to najlepszą wydajność nowego dysku).

Narzędzie do klonowania rozpocznie kopiowanie danych. Jeśli zaznaczysz pole „Wyłącz komputer po zakończeniu operacji”, proces spowoduje zamknięcie systemu po zakończeniu.

W tym momencie, jeśli pojawi się komunikat o błędzie informujący, że dysk źródłowy jest za duży, będziesz musiał wrócić do poprzedniego kroku i usunąć więcej danych ze starego dysku. Może się to zdarzyć, gdy nie sformatowałeś dysku SSD, aby sprawdzić prawdziwą pojemność nowego dysku.

Przenoszenie systemu Windows 10 na dysk SSD: Usuń stary dysk

Po zakończeniu włącz ponownie komputer i uruchom komputer z dysku SSD. Być może trzeba będzie przejść do menu rozruchowego i wybrać dysk SSD jako dysk do rozruchu.

To tutaj powinieneś zauważyć wzrost prędkości – Windows powinien teraz uruchomić się i trafić na pulpit znacznie szybciej niż wcześniej. Ale jeszcze nie skończyliśmy. Następnie musisz otworzyć Eksplorator plików i wyczyścić stary dysk (upewnij się, że nie jest to kopia zapasowa).

Można to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy stary dysk i wybierając format, a informacje o całkowitej pojemności dysku są dostępne w pierwszym menu rozwijanym. W drugim sprawdź, czy wybrano domyślny NYFS, podczas gdy ostatnie pole rozwijane musi mieć włączoną opcję „Domyślny rozmiar alokacji”. Przed wyjściem sprawdź, czy pole „Szybkie formatowanie” jest zaznaczone (musi być!), a następnie możesz wybrać Start.

Przenoszenie systemu Windows 10 na dysk SSD: Odzyskaj dane z kopii zapasowej

Po usunięciu starego dysku nadszedł czas na odzyskanie danych z kopii zapasowej. W tym celu otwórz kopię zapasową oraz foldery docelowe w Eksploratorze Windows, które mogą być starymi, teraz pustymi folderami użytkownika lub zupełnie nowymi, utworzonymi specjalnie na tę okazję. Zacznij od wpisania C:\users\username , a „nazwa użytkownika” zostanie zastąpiona wybranym terminem. Po znalezieniu każdego folderu użytkownika wybierz Właściwości, następnie kartę Lokalizacja i na koniec: Przenieś. Przenieś wszystkie swoje osobiste pliki z kopii zapasowej na dysk, klikając i przeciągając dowolne dokumenty, pliki dźwiękowe, zdjęcia, filmy z powrotem do folderów Moje dokumenty, Moja muzyka, Moje obrazy – lub innych folderów, których możesz używać.

Gdy skończysz, możesz zauważyć, że Twój system nie tylko działa tak samo dobrze, jak poprzednio, ale także znacznie szybciej przetwarza zadania. Będzie to szczególnie pożądane ulepszenie w przypadku laptopów biznesowych, dzięki czemu możesz spędzać mniej czasu na zadaniach roboczych wymagających korzystania z wielu kart i programów. Zwiększona produktywność nie jest jedyną korzyścią płynącą z szybszego systemu — prawdopodobnie również odczujesz mniejszy stres.

Wreszcie, co chcesz zrobić z kopią zapasową, zależy tylko od Ciebie. Zalecanym środkiem ostrożności może być przechowywanie kopii zapasowych plików osobistych na wypadek zgubienia lub kradzieży laptopa. W ten sposób będziesz chroniony przed nawet najbardziej katastrofalnymi sytuacjami i gotowy do wznowienia od miejsca, w którym przerwałeś, gdy tylko otrzymasz nowe urządzenie.

Pamiętaj!!!

Jeśli nie jesteś pewny co robisz to skontaktuj sie z nami – chętnie pomożemy.