Co to jest zły sektor i jak mogę go naprawić?

Reading Time: 3 minutes

Złe sektory to małe skupienia danych na dysku twardym, których nie można odczytać. Co więcej, są one potencjalnie przyczyną prawdziwych uszkodzeń dysku twardego (katastrofy), jeśli z czasem narastają, obciążając ramię z głowicami odczytu/zapisu. Złe sektory są dość powszechne przy normalnym użytkowaniu komputera i niedoskonałościach świata, w którym żyjemy. Istnieje jednak kilka prostych kroków, które można podjąć, aby zapobiec uszkodzeniu sektorów HDD i naprawić te, które masz. Posiadanie złych sektorów również nie przyspieszy działania komputera.

Oto przewodnik krok po kroku.

Co to jest sektor i jak tworzone są uszkodzone sektory HDD?

Sektor to po prostu jednostka informacji przechowywana na dysku twardym. Zamiast być masą płynnej informacji, twój dysk twardy przechowuje rzeczy starannie w “sektorach”. Standardowy rozmiar sektora to 512 bajtów.

Istnieją różne problemy, które mogą powodować uszkodzenie uszkodzonych sektorów dysku twardego:

 • Niewłaściwe zamknięcie systemu Windows
 • Usterki dysku twardego, w tym ogólne zużycie powierzchni, zanieczyszczenie powietrza wewnątrz urządzenia lub głowa dotykająca powierzchni dysku (podczas np: kopnięcia komputera lub nagłego zamknięcia klapy z monitorem w laptopie)
 • Inne niskiej jakości lub starzejące się urządzenia, w tym zły wentylator procesora, podejrzane kable do przesyłu danych, przegrzany dysk twardy
 • Złośliwe oprogramowanie

Twarde i miękkie złe sektory

Istnieją dwa rodzaje złych sektorów – twardy i miękki.

Ciężko uszkodzone sektory to te, które są fizycznie uszkodzone (może się zdarzyć z powodu awarii głowicy) lub w ustalonym stanie magnetycznym. Jeśli komputer napotka podczas zapisywania danych na dysku twardym, jest narażony na ekstremalne ciepło lub po prostu ma wadliwą mechaniczną część, która pozwala głowie stykać się z powierzchnią dysku, może powstać “ciężko uszkodzony sektor”. Takich uszkodzonych sektorów nie da się naprawić, ale można im zapobiec.

Miękkie uszkodzone sektory występują, gdy kod korekcji błędów (ECC) znaleziony w sektorze nie pasuje do zawartości sektora. Miękki, Bad sektor jest czasami tłumaczony jako “złe formatowanie dysku twardego” – są to błędy logiczne, a nie fizyczne. Można je naprawić przez nadpisanie wszystkiego na dysku zerami.

Jak naprawić uszkodzone sektory

System Windows posiada wbudowane narzędzie do sprawdzania dysków o nazwie “Chkdsk”. Zaleca się uruchamianie tego narzędzia od czasu do czasu. Skanuje dysk w poszukiwaniu błędów, naprawia błędy logiczne, wykrywa i zaznacza uszkodzone sektory, aby system Windows nie próbował już ich używać. W ten sposób może zapobiec niestabilności komputera.

Jest jednak niewielka wada – sprawdzenie dysku może wymagać dużo czasu, aby wykonać swoje zadanie. Zależy to od wielu rzeczy, takich jak ogólna prędkość komputera, liczba plików i folderów na dysku, ilość pamięci RAM i rozmiar dysku. Najlepiej uruchamiać Check Disk tylko wtedy, gdy nie musisz używać komputera przez pewien czas.

Również Windows Chkdsk chce mieć wyłączny dostęp do komputera. W większości przypadków będzie prosił o ponowne uruchomienie i uruchomi się zaraz po ponownym uruchomieniu komputera, więc nie będziesz mieć dostępu do komputera. Oczywiście zawsze możesz przerwać proces, ale nie jest to dobry pomysł.

Aby uruchomić Check Disk, wykonaj następujące czynności: chkdsk

 • Znajdź ikonę Mój komputer na pulpicie i kliknij ją dwukrotnie;
 • Znajdź dysk, który chcesz sprawdzić, kliknij go prawym przyciskiem myszy i przejdź do Właściwości;
 • W oknie dialogowym Właściwości przejdź do Narzędzia;
 • Kliknij Sprawdź teraz;
 • Pojawi się nowe okno dialogowe, sprawdź obie opcje i kliknij Start;
 • Najprawdopodobniej otrzymasz komunikat, że Check Disk chce mieć wyłączny dostęp do dysku i chce rozpocząć się zaraz po ponownym uruchomieniu komputera. Kliknij OK;
 • Zrestartuj swój komputer.

Zapobieganie uszkodzonym sektorom

Możesz pomóc w zapobieganiu uszkodzonym sektorom (zawsze lepiej niż próbując je naprawić!), zwracając uwagę zarówno na sprzęt, jak i oprogramowanie na komputerze.

Zapobieganie uszkodzeniom sektorów spowodowanym przez sprzęt

 • Upewnij się, że komputer jest chłodny i wolny od kurzu;
 • Upewnij się, że kupujesz dobrej jakości sprzęt od znanych marek;
 • Zawsze ostrożnie poruszaj komputerem;
 • Trzymaj kable danych tak krótkie, jak to tylko możliwe;
 • Zawsze wyłączaj komputer prawidłowo – używaj nieprzerwanego źródła zasilania, jeśli Twój dom jest podatny na blackouty.

Zapobieganie uszkodzeniom sektorów za pomocą oprogramowania

 • Użyj programu do defragmentacji dysków wysokiej jakości z automatycznym harmonogramowaniem, aby zapobiegać awariom głowicy (awarie głowic mogą powodować powstawanie trudnych uszkodzonych sektorów).
 • Defragmentacja dysku zmniejsza zużycie dysku twardego, przedłużając jego żywotność i zapobiegając uszkodzeniu sektorów;
 • Uruchom oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające przed złośliwym oprogramowaniem i aktualizuj programy.

Jeśli nie potrafisz sobie poradzić bądź boisz się zaryzykować prac z dyskiem, zgłoś się do profesjonalistów – pracujemy od 8-18 rozwiązujemy wszystkie problemy tel. 603-690-690

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *