Odzyskaj Spokój

Jak odzyskać zaszyfrowane dane BitLockerem?

Jak odzyskać zaszyfrowane dane?

Co należy zrobić by odzyskać dane z partycji zaszyfrowanej Bitlocker-em?

Wiadomo, że funkcja bezpieczeństwa BitLocker systemu Microsoft Windows, a także funkcja BitLocker To Go, która jest stosowana na urządzeniach przenośnych, takich jak pendrive’y USB, zapewniają solidną ochronę poufnych informacji przed kradzieżą lub nieautoryzowanym dostępem poprzez szyfrowanie zawartości całych partycji.

Jednak ta opcja w żaden sposób nie czyni takich woluminów odpornymi na nieoczekiwane problemy w systemie lub niedbałe działania ważnych użytkowników, które skutkują utratą danych. Na szczęście, jeśli obszar na dysku, który zawiera metadane funkcji BitLocker, nie został poważnie uszkodzony lub nadpisany, pliki utracone z partycji zaszyfrowanych funkcją BitLocker można odzyskać, pod warunkiem, że znane jest prawidłowe hasło odszyfrowywania lub klucz odzyskiwania. Poniższe instrukcje pomogą ci bezpiecznie odszyfrować pamięć i odzyskać brakujące dane.

Jak posługiwać się programem UFS Explorer opisano w artykule “Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku

1. Podłącz zaszyfrowane urządzenie za pomocą funkcji BitLocker do komputera.

Podłącz zaszyfrowany nośnik wymienny do portu USB lub pomiń ten krok, jeśli pracujesz z zaszyfrowaną partycją dysku wewnętrznego. Jeśli do szyfrowania użyto urządzenia TPM, musi ono znajdować się w komputerze podczas procedury odzyskiwania: w przypadku wbudowanego układu TPM odszyfrowanie i odzyskanie danych jest możliwe tylko na tym samym komputerze, na którym przeprowadzono szyfrowanie.

Wskazówka: Jeśli chcesz podłączyć wewnętrzny dysk twardy z innego komputera, możesz podłączyć dysk do płyty głównej komputera lub podłączyć dysk zewnętrznie za pomocą adaptera USB do SATA/IDE .

2. Zainstaluj i uruchom UFS Explorer Professional Recovery.

Oprogramowanie automatycznie wykryje wszystkie podłączone dyski, wyświetlając je w drzewie podłączonych magazynów w lewym okienku. Każde urządzenie będzie miało swoje logiczne woluminy wymienione poniżej.

3. Wybierz potrzebny zaszyfrowany wolumin z listy podłączonych magazynów.

Poruszaj się po liście, aby znaleźć potrzebny zaszyfrowany wolumin: można go rozpoznać po żółtej ikonie kłódki.

4. Odszyfruj pamięć za pomocą narzędzia deszyfrującego dostarczonego z programem.

Nawet jeśli system plików zostanie rozpoznany jako dostępny, wolumin musi zostać odszyfrowany w celu wykonania dalszych operacji. Otwórz menu kontekstowego wybrać opcję „deszyfrowanie Storage”, a następnie  metadanych BitLocker” metody deszyfrowania. Wprowadź prawidłowe hasło lub podaj 48-cyfrowy klucz odzyskiwania funkcji BitLocker, w tym wszystkie myślniki.

5. Przeskanuj pamięć, aby wyodrębnić utracone dane.

Po odszyfrowaniu woluminu nienaruszone dane, które zawiera, stają się dostępne. Aby znaleźć usunięte lub utracone pliki, musisz uruchomić skanowanie pamięci. W tym celu wybierz odpowiednie narzędzie z paska narzędzi, usuń zaznaczenie wszystkich dodatkowych systemów plików lub pozostaw parametry skanowania bez zmian i naciśnij przycisk „Rozpocznij skanowanie”.

6. Wybierz i zapisz potrzebne przywrócone pliki lub foldery.

Po zakończeniu procesu możesz przeglądać zrekonstruowany system plików, aby znaleźć niezbędne elementy. Aby wybrać te do skopiowania, kliknij „Zdefiniuj wybór”, umieść obok nich znaczniki wyboru i naciśnij „Zapisz wybór”. Następnie zdefiniuj bezpieczny folder docelowy dla odzyskanych danych w wyskakującym okienku.

Cały proces ilustruje poniższy przewodnik wideo:

 

Firma nasza prowadzi również zdalna pomoc i jeśli dysk jest widoczny w systemie możliwe jest przeprowadzenie analizy możliwości odzyskania danych jak tez później samego odzysku. Konieczne do tego wtedy jest posiadanie drugiego dysku na, który będą zgrywane dane. Pod tym linkiem uzyskasz dostęp do zdalnej pomocy