Odzyskaj Spokój

JAK ROZPOZNAĆ USZKODZENIE DYSKU

Rozpoznawanie sygnałów ostrzegawczych przed awarią dysku.

Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze o zbliżającej się awarii dysku twardego, ponieważ możesz nie mieć budżetu na rozbudowany system tworzenia kopii zapasowych, dzięki rozpoznawaniu uszkodzeń możesz mieć szanse uratować wszystkie dane, zanim zostaną utracone — czasami na zawsze, bez możliwości odzyskania.

Nie zawsze jest to możliwe, czasami zdarza się, że dysk twardy po prostu umiera

Nadal ważne jest, aby obserwować objawy zbliżającego się końca żywota dysku twardego, aby mieć szansę na wykonanie kopii zapasowej danych i uzyskanie profesjonalnej pomocy.

Dyski twarde to niezwykle wrażliwe części sprzętu, więc nie wolno próbować ich otwierać i zaglądać do środka, chyba że się wie co robi. I z całą pewnością należy upewnić się, że jeśli się go otworzy, talerze nie zostaną wystawione na działanie powietrza — dyski twarde można otwierać tylko w czystych pomieszczeniach klasy 100 ponieważ w przeciwnym przypadku są one prawie natychmiast niszczone przez kurz.

Tworzenie kopii zapasowych jest o wiele łatwiejsze (i tańsze) niż odzyskanie danych. Gdy wykryjemy jakiekolwiek oznaki awarii, musimy upewnić się, że mamy kopię zapasową, a jeśli jej nie mamy, powinniśmy jak najszybciej ją zrobić, bo gdy dysk zgaśnie, możemy ubiegać się o gwarancję, jeśli jest jeszcze na gwarancji, lub kupić nowy dysk i przegrać z kopii swoje zabezpieczone dane.

Odzyskiwanie może kosztować tysiące złotych, bez gwarancji, że wszystkie dane zostaną odzyskane; to z pewnością spora kwota do zapłaty, ale niewiele możemy zrobić, poza rozejrzeniem się na rynku by znaleźć najlepszą cenę. Najlepsza cena nie gwarantuje jednak poziomu umiejętności firmy. Większość nowych firm stosuje niższe ceny by uczyć się odzyskiwania danych na nośnikach klientów i Ci właśnie płacą niejednokrotnie wysoką cenę w postaci jeszcze większych uszkodzeń dokonanych podczas przeprowadzania na ich nośnikach eksperymentów typu (może się uda a jak nie to nie moje dane)

Koszt przeniesienia kopii zapasowej na nowy dysk jest znacznie niższy niż zlecenie od specjalisty ds. odzyskiwania, który zrobi to samo dla Ciebie dodatkowo przywracając dostęp do danych np. przez wymianę podzespołów.

 

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD w największym europejskim  Centrum odzyskiwania danych w Warszawie