JAK ROZPOZNAĆ USZKODZENIE

Reading Time: 4 minutes

Co robić, gdy twój dysk twardy robi hałas?

Klikanie, szlifowanie i wydawanie różnych dźwięków może oznaczać umierający dysk twardy.

Dyski twarde są zwykle prawie bezgłośne, ale niektóre z nich wydają cichy dźwięk kliknięcia, gdy są dostępne lub wyłączone – co jest zupełnie normalne.

Z drugiej strony, jeśli słyszysz odgłosy tylko sporadycznie lub odgłosy, których nigdy wcześniej nie słyszałeś – np. Kliknięcie, szlifowanie, wibracje lub piski – Twój dysk twardy mógł się uszkodzić.  to kilka przykładowych dźwięków uszkodzonych dysków twardych, które mogą brzmieć jak to, co słyszysz.

Poniższe kroki pomogą ci ustalić, czy to naprawdę dysk twardy, który ponosi winę, a jeśli tak, to co dalej, zanim wszystkie twoje cenne dane znikną na dobre.

Co robić, gdy twój dysk twardy robi hałas np taki 

Wymagany czas: To rozwiązywanie problemów powinno zająć od 15 minut do kilku godzin, w zależności od przyczyny hałasu dysku twardego.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest upewnienie się, że to dysk twardy jest rzeczywistym źródłem hałasu, a nie inne komponenty sprzętowe. Zobacz sekcję w pobliżu dna o nazwie Inne szumy, które komputer może zrobić, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Na przykład, jeśli odłączysz kable zasilania i danych z dysku twardego, ale nadal słychać szum podczas uruchamiania komputera, jest oczywiste, że problem nie dotyczy dysku twardego.

Z drugiej strony ważne jest wypróbowanie każdego scenariusza, aby dokładnie określić źródło. Jeśli zakłócenia znikną po podłączeniu kabla zasilającego, ale powróci po podłączeniu kabla do transmisji danych do dysku twardego, prawdopodobnie należy wymienić kabel danych. Jeśli masz pewność, że dysk twardy jest wadliwy, uruchom bezpłatne oprogramowanie diagnostyczne dysku twardego, już dostępne na wielu komputerach lub dostępne w Internecie. Bardziej zaawansowane oprogramowanie diagnostyczne jest również dostępne ale już płatne od zewnętrznych twórców oprogramowania. Podczas uruchamiania oprogramowania diagnostycznego najlepiej jest zamknąć wszystkie inne programy i odłączyć wszelkie inne dyski lub urządzenia, które nie są testowane, aby wyniki nie były wypaczone.

Uwaga: w najlepszym przypadku oprogramowanie diagnostyczne oznaczy obszary uszkodzonego dysku jako “zły” i uniemożliwi korzystanie z nich w przyszłości i tak naprawdę to nie naprawia dysku twardego, który jest fizycznie uszkodzony. Jeśli jakiekolwiek poprawki wprowadzone przez oprogramowanie diagnostyczne nie rozwiązują tymczasowo hałasu dysku twardego, wykonaj pełną kopię zapasową systemu i natychmiast wymień dysk twardy.

Jeśli oprogramowanie diagnostyczne pomaga naprawić kliknięcia, zgrzytanie lub piski, należy pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Jest szansa, że ​​dysk twardy przestanie działać, dopóki nie będzie całkowicie bezużyteczny.
Trwałym rozwiązaniem jest wykonanie pełnej kopii zapasowej systemu i wymiana dysku twardego tak szybko, jak to możliwe. Jednak w rzadkich przypadkach, gdy dysk twardy jest głośny tylko wtedy, gdy uzyskujesz dostęp do niektórych danych na dysku, mogą to być te konkretne sektory, które są wadliwe, które niektóre programy diagnostyczne mogą je naprawić jednak usuną z nich zawartość jaką posiadają.

Więcej pomocy w rozwiązywaniu problemów z hałasem twardego dysku.

Ponieważ nie ma dobrego sposobu na naprawę uszkodzonego dysku twardego, konieczne jest zabezpieczenie danych poprzez regularne tworzenie kopii zapasowych. Dzięki aktualnej kopii zapasowej odzyskiwanie po awarii dysku twardego jest tak proste, jak instalacja nowego dysku i przywracanie danych. Najlepszym sposobem tworzenia kopii zapasowych danych jest usługa kopii zapasowej online, ponieważ pliki przechowywane są w “chmurze” i nie są podatne na zagubienie lub zniszczenie. Jednak szybszą metodą jest użycie bezpłatnego programu do tworzenia kopii zapasowych – niektóre z tych programów mogą nawet sklonować pliki z uszkodzonego dysku twardego i umieścić je na nowym, działającym dysku twardym.

Dyski półprzewodnikowe (SSD) nie mają ruchomych części, takich jak tradycyjny dysk twardy, więc nie można usłyszeć jednego błędu, jaki można uzyskać dzięki obracającemu się dyskowi twardemu. Zewnętrzne dyski twarde również wydają dźwięki, nie tylko wewnętrzne. Dźwięki te są zwykle słyszalne, gdy napęd po raz pierwszy łączy się z komputerem i często są spowodowane problemami z zasilaniem lub połączeniem kablowym.

Możesz spróbować naprawić odgłosy z zewnętrznego dysku twardego przez podłączenie zasilacza bezpośrednio do ściany zamiast listwy zasilającej, użycie krótszego kabla USB, użycie portów USB 2.0 lub podłączenie dysku twardego do portu USB z tyłu komputer zamiast z przodu. Te czynności pozwolą wyeliminować niektóre historie związane z przerywającymi działanie kablami czy uszkodzeniami różnych portów w komputerze. Zawsze upewnij się, że twój port USB działa również poprawnie.

Pofragmentowany dysk twardy generuje wyższe zapotrzebowanie na ruch komponentów sprzętowych niż te, które nie są pofragmentowane. Możesz użyć darmowego programu do defragmentacji, aby przedłużyć żywotność dysku twardego, ale prawdopodobnie nie rozwiąże problemu na najbardziej hałaśliwych dyskach twardych.

Jeśli twój dysk twardy wydaje dźwięk oznacza to, że jest włączony. Jednak może nie być możliwe uruchomienie systemu operacyjnego w celu normalnego używania plików. Chociaż nie jest to częste, możliwe jest, że hałas dysku twardego jest spowodowany wadliwym sterownikiem urządzenia. Zobacz, jak zaktualizować sterowniki w systemie Windows, aby dowiedzieć się, jak zaktualizować sterownik dysku twardego.

Inne hałasy, które komputer może zrobić

Dysk twardy nie jest jedynym komponentem komputera. Masz również zasilacz, wentylator, napęd dysków i inne rzeczy, które mogą powodować hałas. Ważne jest, aby rozpoznać, skąd dobiega hałas, aby zrozumieć, na co należy patrzeć. Na przykład, jeśli komputer działa w trybie przesterowania dla określonego zadania, takiego jak pamięciożerna gra wideo to normalne jest, że wentylator działa szybciej, aby sprzęt był chłodny. Zamiast tego może coś utknąć w łopatach wentylatora, co powoduje dziwny hałas.

Po otwarciu określonego programu lub okna na komputerze możesz usłyszeć coraz głośniejszy dźwięk – taki, który łatwo można pomylić z hałasem dysku twardego. Najprawdopodobniej oznacza to, że w napędzie znajduje się dysk obracający się szybciej niż wcześniej, aby komputer mógł odczytać z niego dane, co jest normalne. Wyskakujące lub statyczne odgłosy z głośników mogą być również mylone z hałasem dysku twardego, podobnie jak niektóre kody dźwiękowe BIOS-u.