Odzyskaj Spokój

Powody, dla których dysk twardy klika

Komputer nie wykrywa dysku twardego, który klika i puka

Jeśli masz problemy z używaniem dysku twardego: dysk klika i nie zostaje wykryty (dysk parę razy kliknie i następnie wyłącza się). Być może po upadku zaczął stukotać i nie jest zdeterminowany. Możemy odpowiedzieć na wszystkie pytania w tym artykule.

Kiedy pojawiają się takie problemy, bardzo ważne jest zwrócenie się do specjalistów. Aby rozwiązać problem bez utraty informacji z dysku. Specjaliści Laboratorium odzyskiwania danych w Warszawie pomogą jak najszybciej rozwiązać ten problem.

Dane można odzyskać, gdy dysk klika, puka lub nie zostanie wykryty w systemie BIOS.

Aby uzyskać poradę eksperta, możesz zadzwonić lub dojechać do naszego laboratorium wraz ze swoim urządzeniem. Możesz także skorzystać z usługi – Bezpłatna wysyłka przy użyciu formularza kontaktowego. Nasi klienci mogą wysłać nam swoje urządzenie i online wyrazić zgodę na przywrócenie danych z uszkodzonego dysku.

Dlaczego dysk twardy klika? Powody:

Jeśli dysk twardy kliknie i nie zostanie wykryty, może to wskazywać na poważny problem w komputerze. Dysk twardy jest podstawowym nośnikiem pamięci dla laptopów i komputerów stacjonarnych. Bezpieczeństwo twoich danych, a czasem twojej kariery, jeśli chodzi o informacje handlowe, zależy od pracy dysku twardego. Dlatego bardzo ważne jest, aby wykryć i wyeliminować przyczyny na czas.

Problemy z działaniem dysku twardego mogą wystąpić zarówno po kilku miesiącach, jak i po kilku latach jego działania. Jeśli dysk twardy jest podatny na upadek lub uszkodzenie, mogą wystąpić inne poważne konsekwencje.

Jeśli zauważysz, że dysk piszczy, klika, trzeszczy lub puka i nie uruchamia się, oznacza to awarię mechaniki dysku.

Często takie zachowanie napędu „mówi” nam o wadliwym działaniu bloku głowic magnetycznych (BMG).

Istnieje wiele powodów, dla których dysk twardy przestaje normalnie działać, niektóre z nich opiszemy poniżej.

Powody, dla których dysk twardy klika i nie uruchamia się:

  • Przegrzanie dysku twardego
  • Uszkodzenie znaczników serwa
  • Uszkodzenie firmware dysku
  • Uszkodzenie głowic magnetycznych
  • Brak zasilania, problemy z kablami lub złączami (dysk nie uruchamia się)
  • Zatarty silnik
  • Napęd, gdy jest podłączony, próbuje się uruchomić, ale potem zatrzymuje się i dzieje się to cyklicznie.

Ważne jest, aby móc określić, czy dysk twardy działa poprawnie na podstawie dźwięków i ogólnej wydajności komputera. Jeśli podczas uruchamiania dysk jest nadal wyświetlany, a żądaniu informacji towarzyszy trzask lub kliknięcie, a prędkość działania jest zmniejszona, głowice magnetyczne mogą być uszkodzone lub nieczytelne sektory na dysku twardym mogą powodować takie objawy. Jeśli dysk twardy jest bardzo gorący, doszło pewnie do zablokowania silnika lub przyklejenia się głowic do powierzchni magnetycznych talerzy. Jeśli dysk twardy kliknie i nie zostanie wykryty, mogło dojść do uszkodzenia informacji serwisowej na talerzach lub jedna z głowic mogła ulec awarii tracąc właściwości czytające

Jeśli zauważysz awarię dysku twardego, odłącz komputer od sieci i uzyskaj specjalistyczną pomoc w celu zapisania informacji.

Jeśli w nośniku zostanie wykryty nienormalny dźwięk, słychać trzaski lub skrzypienie – może to być bardzo poważne uszkodzenie mogące doprowadzić do niemożności odzyskania danych. Dlatego jak najszybciej po usłyszeniu takiego dźwięku należy odłączyć dysk twardy i skonsultować się z profesjonalną firmą. W żadnym wypadku nie wolno włączać go ponownie..

Odzyskiwanie danych: dysk twardy klika i nie jest wykrywany

Odzyskiwanie plików z dysku twardego, który klika i nie zostaje wykryty, jest wystarczająco trudne, ale możliwe. Ta procedura jest skomplikowana technicznie, czasochłonna, ale nasi specjaliści mogą wykonać taką pracę mając ogromne doświadczenie w takich przypadkach.

Przez wiele lat pracy w laboratorium odzyskiwania danych udało się przywrócić tysiące baz danych, projektów, ważnych dokumentów i zdjęć domowych, galerii i archiwów.

Bardzo często trzeba przywracać domowe archiwa zdjęć przez wiele lat: podróże, śluby, narodziny dziecka i wszystkie najważniejsze rzeczy z życia każdej rodziny. Nasi eksperci odzyskują pliki z dysków twardych, dysków SSD, dysków flash, kart pamięci.

Chciałbym zauważyć, że usunięcie informacji z dysków z powodu różnych okoliczności, takich jak powódź, pożar, upadek, można przywrócić w centralnym laboratorium odzyskiwania danych w Warszawie. Dziś ufają nam firmy i użytkownicy o czym świadczą referencje zbierane przez 20 lat pracy w branży odzyskiwania danych.

Teraz porozmawiamy o tym, dlaczego dysk twardy wydaje dziwne dźwięki, mocno klika, co może być szczególnie zauważalne podczas pracy, wyskakuje i piszczy oraz co robić w tym przypadku.

Przechowywanie danych

Przed przystąpieniem do przeprowadzania diagnostyki i zrobienia czegoś z tym, musisz zadbać o bezpieczeństwo wszystkich ważnych danych. Pobierz je do chmury, DVD, dysku flash, ogólnie, gdziekolwiek.

Ponieważ istnieje możliwość, że dysk twardy ulegnie awarii w dowolnym momencie.

Zasilacz

Przede wszystkim należy dotknąć takiego tematu, jak zasilanie dysku twardego. A jeśli dysk twardy zacznie klikać, sprawdź zasilacz (PSU). Jeśli to możliwe, wymień go na nowy o większej mocy.

Dość powszechnym problemem zasilaczy jest to, że kondensatory odpowiedzialne za normalne działanie wybuchają na jego płycie. Jeśli Twój komputer lub zasilacz nie jest objęty gwarancją, możesz wykonać następujące czynności:

  1. Wyłącz komputer z sieci, zdejmij boczną pokrywę obudowy, ostrożnie odłącz zasilacz od płyty głównej i wyjmij go.
  2. Odkręć śruby samego zasilacza i ostrożnie zdejmij górną pokrywę.
  3. Sprawdź wzrokowo wszystkie kondensatory. Jeśli zobaczysz co najmniej jeden spuchnięty, możesz być pewien, że zasilacz zdecydowanie ma problem.
  4. Naprawę można wykonać własnymi rękami, ponieważ wystarczy wymienić uszkodzony kondensator, ale tę procedurę można wykonać tylko wtedy, gdy masz wszystkie niezbędne umiejętności. W innych przypadkach najlepiej zabrać zasilacz do centrum serwisowego. Wymiana wielu kondensatorów jest tańsza niż zakup całego urządzenia.

Po rozwiązaniu problemu sprawdź, czy dysk twardy przestał klikać i piszczeć.

Przegrzanie

Innym powodem, dla którego dysk twardy wyłącza się lub klika podczas pracy, jest wzrost temperatury. W takim przypadku następuje automatyczna kalibracja termiczna. Mówiąc najprościej, Dysk ponownie inicjuje system pozycjonowania głowic mechanicznych odczytu, a w przypadku wykrycia awarii zasilania dysk twardy może przestać działać.

Jest to szczególnie często obserwowane podczas podłączania dysku twardego Seagate. Korygowanie sytuacji jest dość proste, wystarczy zainstalować dobre chłodzenie za pomocą chłodnicy.

Zewnętrzny dysk twardy

Jeśli wewnętrzne dyski twarde są ściśle zamocowane w jednostce systemowej, wówczas przenośne dyski twarde w większości przypadków znajdują się na nim lub obok niego na stole.

Tak więc przy każdym nieostrożnym ruchu możesz go przypadkowo zderzyć, a ponieważ jest on odporny na uszkodzenia fizyczne, w wyniku upadku cała mechanika wewnętrzna może zostać uszkodzona.

Dźwięki dysków w przypadku awarii

Poniżej przyjrzymy się kilku innym metodom, które pomogą ci w końcu zidentyfikować awarię.

  1. Jeśli dysk twardy nie zostanie wykryty przez system w Bios. Najprawdopodobniej kabel SATA/ATA jest uszkodzony, w takim przypadku wystarczy go wymienić na nowy. Ten sam problem może dotyczyć wadliwej płyty sterowania dysku twardego, płyty głównej lub zasilacza.
  2. Dysk nie uruchamia się podczas trzaskania i piszczenia. Jak każdy inny element, dysk twardy z czasem zużywa się i przestaje działać, być może spowodowało to dźwięki innych firm.
  3. Wszelkie rodzaje błędów i wad w dysku nie są wykluczone. Będzie to również sygnalizowane przez stałe lub okresowe kliknięcia. W takim przypadku komputer może się zawiesić. Dlatego powinieneś to dodatkowo sprawdzić.
  4. Po włączeniu komputera lub laptopa głowica dysku twardego klika i zatrzymuje się. W rezultacie Windows zajmuje dużo czasu lub wcale się nie ładuje – powierzchnia warstwy magnetycznej jest uszkodzona (informacji nie można odczytać).
  5. Jeśli nagle usłyszysz grzechotanie z urządzenia, szybko odłącz komputer od sieci. Ten dźwięk mówi nam o kontakcie głowicy magnetycznej z powierzchnią „nośnika”. Jeśli praca komputera nie zostanie zatrzymana na czas, spowoduje to zarysowanie powierzchni i przywrócenie informacji nie będzie już możliwe, lub koszt takiej usługi będzie zbyt wysoki.
  6. Lekkie uderzenia mówią nam, że łożyska wymagają wymiany. Szybki kontakt z centrum serwisowym wyklucza możliwość gwałtownej utraty informacji. Z reguły takie naprawy nie są drogie i zajmują tylko godzinę.
  7. Jeśli przeszkadza ci normalny hałas, który jest normalnym stanem pracy śruby, możesz zapewnić dźwiękoszczelność dysku twardego. Ale jednocześnie musisz zadbać o dobre chłodzenie, ponieważ grozi to lekkim przegrzaniem.

W większości przypadków, jeśli dysk twardy nagle zacznie emitować różne sygnały, takie jak trzask, piski i klikanie, możesz samodzielnie zdiagnozować i naprawić problem. Jednak nie zawsze tak jest. Wtedy pomogą Ci tylko specjaliści.