Odzyskaj Spokój

Jak formatować dysk C

Jak formatować dysk C

5 sposobów formatowania dysku C

w systemach Windows 10, 8, 7, Vista i XP

Format C oznacza formatowanie dysku C lub partycji podstawowej, na której jest zainstalowany system Windows lub inny system operacyjny. Podczas formatowania C usuwasz system operacyjny i inne informacje na dysku C.

Niestety, to nie jest prosty proces formatowania C. Nie można sformatować dysku C tak, jak formatujemy inny dysk w systemie Windows, ponieważ użytkownik jest w systemie Windows podczas wykonywania tego formatu. Aby sformatować format C z poziomu systemu Windows, byłoby to takie jak podnoszenie krzesła w powietrzu podczas siedzenia na nim – nie można tego zrobić.

Rozwiązaniem jest formatowanie C spoza systemu Windows co oznacza, że ​​potrzebujemy sposobu sformatowania dysku z innego miejsca niż instalacja systemu Windows. Najprostszym sposobem na to jest uruchomienie komputera z systemu operacyjnego (z możliwościami formatowania) za pośrednictwem napędu CD/DVD/BD, napędu flash lub napędu dyskietek.

Choć wszystko może się wydawać bardzo skomplikowane, to jest całkiem proste. Poniżej znajduje się kilka zupełnie sposobów formatowania dysku C, z których każdy jest połączony z obszernymi instrukcjami:

Uwaga: jeśli próbujesz sformatować dysk C, ponieważ chcesz wymienić lub zainstalować ponownie system Windows, nie musisz najpierw formatować dysku C. Formatowanie odbywa się automatycznie podczas instalacji systemu Windows. Pomiń ten punkt w całości i zamiast tego przejdź do Jak zainstalować nowy system Windows.

Ważne: formatowanie dysku C nie powoduje trwałego usunięcia danych z napędu (zobacz tutaj). Jeśli chcesz całkowicie usunąć informacje na dysku C, zapoznaj się z opcją 5 poniżej, wyczyść dysk używając “Clean With Data Destruction Software”.

1. Format C z dysku instalacyjnego systemu Windows lub dysku Flash

gdzie zainstalowac windows

Najprostszym sposobem formatowania C jest zakończenie części instalacji systemu Windows. Nie jest to najłatwiejsze jeśli chodzi o liczbę kroków, ale ponieważ większość z nas ma dysk instalacyjny Windows lub dysk flash, mamy łatwy dostęp do sposobów formatowania dysków poza Windows.

Ważne: można tylko formatować dysk C w systemach Windows 10, Windows 8, Windows 7 lub Windows Vista. Czytaj dalej, jeśli masz tylko dysk Windows XP.

Nie ma żadnego znaczenia, jaki system operacyjny Windows znajduje się na dysku C, w tym i na systemie Windows XP. Jedynym wymogiem jest to, że nośnik instalacyjny musi pochodzić z nowszej wersji systemu Windows. (zobacz tutaj)

2. Format C z dysku do naprawy systemu

format z dysku naprawczego

Jeśli nie masz dostępu do nośników instalacyjnych systemu Windows, ale nadal masz dostęp do kopii roboczej systemu Windows 10, Windows 8 lub Windows 7, możesz utworzyć dysk naprawczy systemu lub dysk odzyskiwania (w zależności od wersji systemu Windows ), a następnie uruchomić komputer z niego i zrobić format C stamtąd.

Format C można zrobić tylko w jeden z tych dwóch sposobów, jeśli masz dostęp do systemu Windows 10, 8 lub 7, aby utworzyć nośnik. Jeśli nie, znajdź kogoś kto to zrobi i utworzy dysk naprawczy lub dysk flash z komputera. Kliknij tutaj by zobaczyć jak to zrobić.

Uwaga: Dysk odzyskiwania lub dysk naprawczy systemu może sformatować dysk C z dowolnym systemem operacyjnym Windows, w tym z systemem Windows XP lub Windows Vista.

3. Format C z Recovery Console

recovery console

 

Jeśli masz dysk instalacyjny Windows XP, możesz sformatować C z konsoli odzyskiwania.

Największym zastrzeżeniem jest fakt, że na dysku C musi być zainstalowany system Windows XP. Jeśli jednak nie masz dostępu do nowszej wersji systemu Windows, opcja ta może być najlepsza.

Ta metoda formatowania dysku C z użyciem konsoli odzyskiwania Recovery Console dotyczy również systemu Windows 2000. Konsola odzyskiwania nie istnieje w systemie Windows Vista lub nowszym, ani nie istnieje w systemie Windows ME, Windows 98 lub wcześniejszym. Kliknij tutaj by zobaczyć jak to zrobić.

4. Format C z bezpłatnego narzędzia diagnostycznego i naprawczego.

płyta bootujaca

Istnieje kilka bezpłatnych narzędzi ba płytach CD/DVD do uruchamiania i diagnostyki dysków, które zostały stworzone przez entuzjastów komputerów i firm innych niż Microsoft.

To będzie najlepsza opcja sformatowania dysku C, jeśli nie mamy dostępu do jakiegokolwiek nośnika instalacyjnego systemu Windows i nie można uzyskać dostępu do nowszej wersji systemu Windows, aby utworzyć dysk naprawczy lub dysk odzyskiwania.

Każde z tych narzędzi, które mają możliwości formatowania, będzie mogło sformatować dysk C bez problemu. Jednym z takich narzędzi jest płyta Ultimate Boot CD (UBCD). Kliknij tutaj by zobaczyć jak to zrobić.

5. Wyczyść dysk używając “Clean With Data Destruction Software”

soft do wymazywania dysku

Oprogramowanie do niszczenia danych wykracza poza formatowanie dysku C. Oprogramowanie do niszczenia danych rzeczywiście niszczy dane na dysku, przywracając go do zasadniczo tego samego stanu, po jakim został wypuszczony z fabryki. Kliknij tutaj by zobaczyć jak to zrobić.