Odzyskaj Spokój

Formatowanie

Co to jest format dysku?

Formatowanie dysku dysk (dysk twardy, dyskietka, dysk flash itp.) oznacza przygotowanie wybranej partycji na dysku przeznaczonym do używania przez system operacyjny przez usunięcie wszystkich danych i skonfigurowanie systemu plików.

Najbardziej popularnym systemem plików obsługującym system Windows jest NTFS, ale czasami używany jest FAT32.

W systemie Windows formatowanie partycji odbywa się zazwyczaj z narzędzia “Zarządzanie dyskami”. Możesz także sformatować dysk za pomocą polecenia formatowania w interfejsie wiersza polecenia, np. Command Prompt.

Uwaga: partycja zazwyczaj obejmuje cały fizyczny dysk twardy. Dlatego często mówimy “formatuj dysk”, gdy w rzeczywistości formatujesz partycję na dysku.

Zasoby dotyczące formatowania

Formatowanie nie jest zwykle możliwe przez przypadek i dlatego nie należy się martwić, że usuniemy wszystkie nasze pliki. Jednak należy zachować ostrożność podczas formatowania czegokolwiek i upewnić się, że wiemy, co robimy.

Oto kilka popularnych rzeczy związanych z formatowaniem:

  • Formatowanie dysku twardego w systemie Windows
  • Formatowanie dysku twardego z wiersza polecenia
  • Formatowanie dysku C
  • Partycjonowanie dysku twardego w systemie Windows
  • Całkowite wymazywanie dysku twardego
  • Wymazywanie dysku

Niektóre urządzenia, takie jak kamery, umożliwiają formatowanie pamięci masowej za pośrednictwem samego urządzenia. Jest to podobne do sposobu sformatowania dysku twardego przy użyciu komputera – to samo możliwe jest w przypadku niektórych aparatów cyfrowych, a może nawet konsol do gier lub innych urządzeń, które mogą wymagać sformatowania dysku twardego.

Więcej informacji o formatowaniu

Formatowanie dysku C: lub jakiejkolwiek litery zidentyfikowanej partycji, na której jest zainstalowany system Windows, musi odbywać się spoza systemu Windows, ponieważ nie można wymazywać aktualnie używanych plików. Robienie tego poza systemem operacyjnym oznacza, że ​​pliki nie są aktywne i mogą zostać usunięte.

Zobacz Instrukcje dotyczące sposobu formatowania C. (kliknij tutaj)

Jeśli szukasz informacji na temat formatowania istniejącego dysku twardego tak, aby można było zainstalować system Windows, nie martw się – nie musisz ręcznie formatować dysku twardego w tym celu. Formatowanie dysku twardego jest częścią instalacji “clean install” (czystej instalacji)  instalacji systemu Windows.

Jeśli chcesz sformatować urządzenie, aby zmienić system plików na przykład na FAT 32 na NTFS, możesz to zrobić zapisując dane, najpierw skopiuj dwoje pliki z napędu do np. podłączonego dysku USB zewnętrznego a następnie sformatuj wybrana partycję i przenieś pliki spowrotem.

Pamiętaj !!! Można odzyskać pliki z partycji nawet po sformatowaniu. Niektóre narzędzia do odzyskiwania plików powinny być w stanie to zrobić, a wiele jest bezpłatnych, zdecydowanie warto spróbować, jeśli przypadkowo sformatowano partycję zawierającą cenne dane.

Istnieją dwa różne typy formatowania – wysoki poziom i niski poziom. Formatowanie na wysokim poziomie polega na zapisywaniu systemu plików na dysku, dzięki czemu dane mogą być zorganizowane i zrozumiane przez system operacyjny. Niskopoziomowe formatowanie polega na umieszczeniu na dysku ścieżek i sektorów. Jest to dokonywane przez producenta, zanim napęd zostanie sprzedany jest to formowanie dysku.

 

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD w największym europejskim  Centrum odzyskiwania danych w Warszawie