Dyski po pożarze i zalaniu – czy da się z nich odzyskać dane?
Czy da się odzyskać dane po pożarze lub spaleniu dysku?
MiP data & Forensic wspólnie z inżynierami Datuum, Streamdata i Express Data odnieśli w przeszłości wiele sukcesów w odzyskiwaniu danych z urządzeń uszkodzonych przez pożar; Jednak wielu dysków, które otrzymaliśmy nie dało się odzyskać. Postanowiliśmy zbadać wpływ różnych typów pożarów na urządzenia do przechowywania danych i udostępnić pewne ostrzegawcze oznaki, że danych z urządzenia można odzyskać lub nie.
Zostało zbudowane wspólne Laboratorium odzyskiwania danych po pożarze i zalaniu, gdzie zaprojektowano specjalne urządzenia jakich używają bo obchodzić się z takimi przypadkami.
RÓŻNICA MIĘDZY POŻARAMI IZOLOWANYCH KONSTRUKCJI A POŻARAMI LASÓW
Te rozległe, długotrwałe pożary lasów mają zupełnie inne właściwości niż przeciętny izolowany pożar budynku.
- Temperatura
- Długość czasu
- Dodatkowe zanieczyszczenia
Temperatura
Przeciętny pożar w domu jednorodzinnym płonie w temperaturze około 1000 stopni Fahrenheita (F). Pożary, takie jak te, które spłonęły w północnej Kalifornii w październiku zeszłego roku, na ogół płoną w temperaturze poniżej 1800 stopni F, a z czasem mogą osiągnąć nawet 3000 stopni. Przy tak dużej zmienności sama temperatura wystarczy, aby zwiększyć szkody spowodowane przez pożar w domu jednorodzinnym.
Innym czynnikiem jest ciepło bezpośrednie w porównaniu z ciepłem promieniowanym. W przypadku pożaru izolowanej konstrukcji straż pożarna jest zwykle na miejscu zdarzenia w czasie krótszym niż dziesięć minut od powiadomienia i zwykle polega na zamknięciu płomienia w jednym pomieszczeniu, zanim rozprzestrzeni się na resztę domu. Wszelkie przedmioty znajdujące się bezpośrednio w tym płomieniu będą miały znacznie wyższą temperaturę niż przedmioty w innym miejscu w domu, a zatem będą bardziej narażone na uszkodzenia. Oznacza to, że przedmioty, które nie znajdują się bezpośrednio w płomieniu, zwykle otrzymują mniejsze obrażenia.
Długość czasu
Podczas gdy gaszenie niektórych pożarów budynków może zająć kilka godzin, większość domów jednorodzinnych gaszona jest w niecałą godzinę. I odwrotnie, większość domów i firm dotkniętych tymi ogromnymi pożarami płonęła nieprzerwanie przez dwanaście godzin lub dłużej, zanim po prostu skończyło się paliwo do płomieni. Długość czasu, w którym płonie ogień, ma znaczenie.
Jednym z powodów, dla których liczy się czas, jest to, że im dłużej pali się płomień, tym robi się gorętszy. W zależności od materiałów podsycających ogień, temperatura bezpośrednio wewnątrz ognia może wzrosnąć do ponad 2200 stopni F w ciągu zaledwie czterech godzin. W ciągu ośmiu godzin ta temperatura może wzrosnąć o kolejne 100 stopni do 2300 stopni F. Najgorętsze pożary mogą palić się do 5500 stopni! Ta skrajność nie jest jednak powszechna. Większość długotrwałych płomieni, takich jak pożary w Kalifornii, osiąga granicę bliżej 3000 stopni.
Ponadto, gdy dom zostanie pochłonięty przez pożar, w którym ogień płonął już w ekstremalnych temperaturach przed dotarciem do budynku, cała konstrukcja i jej zawartość mogą natychmiast zapalić się. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli obecny jest materiał palny.
Dodatkowe zanieczyszczenia
Płomień i ciepło to nie jedyne atrybuty pożaru, które mogą uszkodzić komputer i jego dane. Woda używana do gaszenia ognia, gruz, sadza i chemikalia, takie jak środki zmniejszające palność, mogą spowodować dodatkowe szkody.
W urządzeniach odzyskanych z pożaru może brakować wody i środków zmniejszających palność, używanych przez strażaków podczas pojedynczych pożarów domów jednorodzinnych i innych stosunkowo mniejszych incydentów. Dzieje się tak, ponieważ po opanowaniu pożaru domy w środku pożaru po prostu spalą się lub zabraknie paliwa i zgasną same bez pomocy wody lub środków zmniejszających palność, zanim strażacy będą w stanie się do nich fizycznie dostać.
JAK OGIEŃ POWODUJE USZKODZENIE KOMPUTERA
Żadne urządzenie nie zostaje natychmiastowo i całkowicie zniszczone przez pożar, niezależnie od tego, czy jest to tragiczny pożar domu, czy katastrofalny pożar. Oto kilka typowych konsekwencji.
Plastikowe części
Prawie w każdym pożarze elementy plastikowe topią się. Przeciętny dzisiejszy komputer PC może składać się z 17–40% plastiku. Obejmuje to klawisze klawiatury, części obudowy komputera, izolację wewnątrz obudowy, a nawet niektóre kondensatory i obwody elektroniczne. Tworzywa sztuczne, niezależnie od tego, czy są w bezpośrednim kontakcie z płomieniem, czy też pośrednio pod wpływem ciepła ognia, zaczną się topić, zanim temperatura osiągnie 500 stopni F.
Uszczelki gumowe
Dyski twarde (HDD) i niektóre dyski twarde półprzewodnikowe (SSD) mają metalowe obudowy chroniące komponenty przechowujące dane. Te obudowy dysków twardych są zwykle uszczelnione gumową uszczelką o wytrzymałości przemysłowej. Ta guma zwykle zaczyna się topić w temperaturze około 620 stopni F.
Nie musi to oznaczać, że komponenty wewnątrz są zagrożone w tej temperaturze. Jeśli guma pozostanie na miejscu, nawet zmiękczona, elementy wewnątrz będą chronione przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi itp.
Z drugiej strony, gdy ta gumowa uszczelka na dysku twardym zostanie naruszona i pojawią się dziury, choćby małe, w uszczelce, istnieje prawdopodobieństwo, że dane na urządzeniu nie będą już możliwe do odzyskania. Dzieje się tak, ponieważ każda sadza, dym lub inne zanieczyszczenia, które znajdą się w napędzie, spowodują dodatkowe uszkodzenie talerzy, na których znajdują się rzeczywiste jedynki i zera, które składają się na dane.
Odzyskiwanie danych z dysku SSD różni się od dysku twardego tym, że na chipy tworzące dysk SSD nie wpływają cząstki stałe. Jeśli obudowa dysku SSD zostanie naruszona, nadal może istnieć duża szansa na odzyskanie danych.
Talerze dysku
Wewnątrz dysku twardego znajdują się talerze, które wyglądają podobnie do okrągłych lusterek na wrzecionie. Dyski te przechowują wszystkie dane komputera. W zależności od producenta i modelu talerze mogą być wykonane z aluminium, szkła, ceramiki, kobaltu lub połączenia dwóch lub więcej z tych materiałów. Talerze są dość wytrzymałe na ciepło i często wytrzymują wysokie temperatury, zanim zaczną się wypaczać, bąbelkować lub topić.
Metal
Komputery są w większości wykonane z metalu. Obudowa zewnętrzna, układy kontrolera, układy pamięci (w dysku SSD), złącza, obwody i kilka innych elementów składa się na ogół z różnych rodzajów metalu:
- Na zewnątrz: zwykle aluminium
- Układy pamięci lub NAND: zwykle silikonowe
- Obwody: zwykle silikonowe
- Inne składniki mogą składać się z ołowiu, miedzi, złota lub cyny
W szczególności krzem jest bardzo odporny na ciepło i może przetrwać temperatury do 2500 stopni F. Należy zauważyć, że nawet w niższych temperaturach trwałość krzemu i większości innych metali ulega zniszczeniu w wyniku przedłużonej ekspozycji na ciepło lub płomień. Każda minuta może się liczyć, jeśli chodzi o szansę na przetrwanie urządzenia pamięci masowej lub znajdujących się na nim danych.
USTALENIE, CZY TWOJE DANE MOGĄ BYĆ ODZYSKANE
Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas określania, czy dane można odzyskać z urządzenia uszkodzonego przez pożar.
Czy była woda?
Wiele domów i biur jest wyposażonych w tryskacze przeciwpożarowe, które wyłączają się, gdy pomieszczenie osiągnie określoną temperaturę. Nawet jeśli budynek nadal spłonął, istnienie działającego systemu tryskaczowego mogło wystarczyć do schłodzenia komputera i zapobieżenia trwałej utracie danych.
Kiedy straż pożarna zajmuje się płonącym budynkiem, gasi płomienie tysiącami galonów wody. Nawet jeśli w domu nie było zraszaczy, będzie dużo wody, która wpłynie na komputery i inne przedmioty.
Zamiast uszkodzeń spowodowanych przez ciepło lub ogień, urządzenie w jednej z tych dwóch sytuacji z pewnością będzie miało uszkodzenie przez zalanie wodą. W takim przypadku zanieś go natychmiast do MiP Data & Forensic, aby odzyskać dane, zanim rozprzestrzeni się korozja dzięki uszkodzeniom spowodowanym przez wodę.
Czy komputer jest zwęglony lub stopiony?
Jeśli komputer się stopi, ale nie ma dowodów na bezpośredni kontakt z płomieniem, takim jak zwęglenie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dane będzie można odzyskać. Ale jeśli napisy, nie trać jeszcze nadziei.
Czy są naklejki?
Jeśli na dysku twardym lub innych wewnętrznych komponentach komputera nadal znajdują się naklejki producenta, jest to doskonały znak, że ciepło nie było wystarczająco silne, aby spowodować trwałą utratę danych i można je odzyskać.
Jak sprawna jest obudowa dysku twardego?
Nawet jeśli obudowa komputera jest stopiona lub zwęglona, najważniejszy jest stan samego dysku twardego.
Jeśli jesteś w stanie zlokalizować dysk twardy wewnątrz komputera i nadal jest on cały, bez uszczerbku dla gumowej uszczelki, która utrzymuje obudowę, istnieje duża szansa na pomyślne odzyskanie danych.
Wiele komputerów, które otrzymaliśmy z pożarów, miało dyski, które stopiły się lub były niczym więcej niż popiołem. Jeśli z dysku komputera nie zostało nic, to nie ma już niczego z czego moglibyśmy odzyskać danych.
Czy potrafisz zidentyfikować układy scalone na płytce elektroniki?
Jeśli możesz znaleźć chipy, które wydają się być całe, oznacza to, że dysk komputera prawdopodobnie nadal jest cały i można go odzyskać. Dotyczy to układów scalonych na płycie głównej, a szczególnie jeśli widać, że układy na dysku SSD lub innym typie pamięci Flash są całe i względnie nieuszkodzone.
Wyślij to do MiP Data & Forensic
Jeśli po przeczytaniu powyższych znaków masz nadzieję, że Twoje dane będą możliwe do odzyskania lub jeśli po prostu nie masz pewności, wyślij je. Wykonamy bezpłatną ocenę urządzenia i poinformujemy Cię, czy tak się stanie w stanie odzyskać dane. W wielu przypadkach odpowiedź brzmi: tak.
Zadzwoń pod numer 22 250 00 77. Odbieramy nasze telefony 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i możemy od razu rozpocząć proces odzyskiwania danych.