Odzyskaj Spokój

Odzyskiwanie usuniętych plików z dysku twardego

Dysk twardy (HDD) jest jednym z najważniejszych urządzeń w komputerze, ponieważ tutaj przechowywane są dane systemowe i użytkownika. Niestety, jak każdy inny sprzęt, napęd nie jest trwały i prędzej czy później może zawieść. Odzyskiwanie usuniętych plików z dysku twardego to operacja wymagająca od użytkownika trochę wiedzy.

Największy strach w tym przypadku to częściowa lub całkowita utrata danych osobowych: dokumentów, zdjęć, muzyki, materiałów do pracy / nauki itp.

Awaria dysku niekoniecznie prowadzi do takiego wyniku: przypadkowe formatowanie (na przykład podczas ponownej instalacji systemu operacyjnego) lub po prostu usunięcie plików, które później okazały się potrzebne, nie są rzadkie.

Ktoś woli natychmiast skontaktować się ze specjalistami w celu świadczenia takich usług, jak odzyskiwanie usuniętych danych z dysku twardego. Jest to jednak droga usługa i nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić. W takim przypadku istnieje alternatywny sposób – samodzielne odzyskiwanie przy użyciu specjalnych programów.

Jak odzyskać pliki z dysku twardego?

Istnieją płatne i bezpłatne programy, które odzyskują dane utracone w wyniku formatowania, usuwania plików lub problemów z dyskiem. Nie gwarantują 100% odzyskania, ponieważ każdy taki przypadek jest unikalny, a szansa zależy od kilku czynników:

    • Czas usuwania

Odzyskanie pliku usuniętego miesiąc temu będzie znacznie trudniejsze niż wczoraj.

    • Obecność zarejestrowanych informacji na pilocie.

Nawet po usunięciu plików z kosza nie są one faktycznie usuwane, ale po prostu ukryte przed oczami użytkownika. Można powiedzieć, że następuje całkowite usunięcie, zastępując stare pliki nowszymi. Oznacza to, że zapisywanie nowych danych jest ukryte. A jeśli sektor z ukrytymi plikami nie został nadpisany, to szansa na ich odzyskanie jest znacznie większa. Na podstawie poprzedniego akapitu dotyczącego ograniczeń chciałbym wyjaśnić. Czasami wystarczy bardzo krótki okres, aby przywrócenie zakończyło się niepowodzeniem. Na przykład, jeśli na dysku nie ma wystarczającej ilości miejsca, a po usunięciu aktywnie zapisujesz nowe dane na dysku. W takim przypadku zostaną one rozdzielone między wolne sektory, w których wcześniej były przechowywane informacje niezbędne do odzyskania.

    • Stan fizyczny dysku twardego.

Ważne jest, aby dysk twardy nie był fizycznie uszkodzony, co również prowadzi do problemów z odczytem danych. W takim przypadku ich przywrócenie jest znacznie trudniejsze i może nie przynieść rozstrzygnięcia. Zwykle taki problem jest adresowany do specjalistów, którzy najpierw naprawiają dysk, a następnie próbują uzyskać z niego informacje.

 

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD w największym europejskim  Centrum odzyskiwania danych w Warszawie