USZKODZONY DYSK – CO DALEJ?

USZKODZONY DYSK

Każdy z nas posiada cenne pliki, takie jak dokumenty osobiste, zdjęcia, pliki wideo lub pliki audio, a zazwyczaj przechowujemy je na dyskach twardych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość elektronicznych urządzeń pamięci masowej, w tym dysków twardych, ma dość ograniczony czas życia w porównaniu do starożytnych sposobów przechowywania informacji, takich jak papiery ścienne, papirus, papier lub stare dokumenty szkolne. Średni czas życia stacjonarnego dysku twardego wynosi obecnie około 5-10 lat, w zależności od typu i producenta oraz szybko maleje, jeśli dysk jest narażony na silne wahania temperatury, wilgotności i ruchu (gdy nie jest stacjonarny).

Ponieważ większość ludzi posiada obecnie laptopy i zewnętrzne dyski twarde, które narażone sa bardzo często na wstrząsy, realistyczny czas pracy dysku twardego to około 3-5 lat. Jest to bardzo krótki czas, aby niezawodnie przechowywać ważne dane.

W najlepszych przypadkach dyski twarde nie uszkadzają się stopniowo, co dawałoby szansę na reakcję np: zrobienie kopii danych i zastąpienie urządzenia pamięci masowej przed śmiercią. Istnieje jednak wiele objawów wskazujących na stopniową awarię dysku twardego.

Jeśli nie ma pewności, ile jest życia na dysku twardym, poniżej jest kilka punktów by dowiedzieć się, jakie objawy mogą ujawnić zbliżającą się awarię.

Spowolnienie Komputera, częste zawieszanie się, niebieski ekran (nazywany ekranem śmierci)

Są to bardzo niesprecyzowane znaki, które mogą być spowodowane przez miliony różnych rzeczy. Jednak niezależnie od tego, jaki jest problem związany z tymi objawami, zaleca się natychmiast utworzenie kopii zapasowej. Jeśli te problemy wystąpią po świeżych instalacjach lub w trybie awaryjnym systemu Windows, jest prawie pewne, że jest to spowodowane złym sprzętem, a może uszkodzeniem dysku twardego.

Uszkodzone dane

Jeśli zaczynamy znajdować pliki, które nie otwierają się i są uszkodzone, nawet jeśli zostały zapisane bez błędów lub jeśli pliki nagle znikną, powinniśmy się martwić. Ponownie może to być spowodowane mnogością problemów, jest również typową oznaką stopniowego awarii dysku twardego.

Pojawianie się i narastanie uszkodzonych sektorów

Złe sektory to obszary dysku twardego, które nie utrzymują integralności danych. Są one automatycznie maskowane przez system operacyjny i dlatego trudno je zidentyfikować, zwłaszcza gdy aktualnie używane są duże pojemności dysków. Jeśli jednak wpadniemy na złe sektory, z pewnością jest to zły znak.

Można uruchomić ręczny test dysku, aby zidentyfikować błędy, które Windows jeszcze nie zauważył. W systemie Windows 7 przejdź do> Start> Komputer i kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk lub partycję, którą chcesz sprawdzić. Wybierz polecenie Właściwości, w oknie, które zostanie otwarte, przejdź do karty Narzędzia i kliknij przycisk Sprawdź teraz … W oknie Kontrolowanie dysku zaznacz pole obok> Automatycznie napraw błędy systemu plików i Skanuj, aby odzyskać uszkodzone sektory.

System Windows sprawdza również uszkodzone sektory, gdy wykonujesz pełny format lub polecenie chkdsk.

Dziwne dźwięki

Gdy usłyszymy dziwne dźwięki pochodzące z dysku twardego, może być za późno. Powtarzający się dźwięk, znany również jako “klik śmierci”, jest spowodowany przez głowicę, gdy próbuje odczytać dane i nie może. Szlifowanie lub zgrzytanie dźwięków wskazują, że części mechaniki dysku, na przykład uszkodzone głowice trą o powierzchnię talerzy lub silnik są niesprawne.

S.M.A.R.T. Data

Istnieją narzędzia, które mają na celu przewidzenie awarii dysku twardego, czytając dane S.M.A.R.T. (system samokontroli, analizy i raportowania) rejestrowane przez system operacyjny. Niestety, podobnie jak większość innych metod wymienionych powyżej, S.M.A.R.T. jest notorycznie niewiarygodny w przewidywaniu awarii dysku twardego i katastrofy często zdarzają się przed ostrzeżeniem S.M.A.R.T. Jeśli masz twardy dysk, a chciałbyś obejrzeć zawartość danych jego S.M.A.R.T.  (kliknij tutaj)