Odzyskaj Spokój

Formatowanie z płyty instalacyjnej Windows

Jak formatować dysk C z płyty instalacyjnej systemu Windows

Formatowanie C z procesu instalacji systemu Windows jest łatwą opcją.

Formatowanie z płyty instalacyjnej Windows

Bardzo prostym sposobem formatowania C jest użycie dysku instalacyjnego systemu Windows jako narzędzia do formatowania. Ponieważ większość osób ma dysk instalacyjny systemu Windows leżący wokół, ta metoda formatowania C jest prawdopodobnie najszybsza, ponieważ nie ma nic do pobierania lub nagrywania na płytę.

Ważne: Dysk instalacyjny systemu Windows XP nie będzie działać – dlatego należy użyć płyty instalacyjnej systemu Windows 7 lub płyty instalacyjnej systemu Windows Vista. Nie ma znaczenia, jaki system operacyjny znajduje się na Twoim dysku C (Windows XP, Linux, Windows Vista itd.).

Jedna z tych dwóch płyt DVD będzie działać. Jeśli nie mamy takiego dysku, należy kliknąć tutaj, aby uzyskać więcej opcji.

Wykonujemy następujące kroki, aby sformatować dysk C przy użyciu dysku DVD z systemem Windows.

Uwaga: nie instalując systemu Windows 7 ani Windows Vista nie potrzebujemy klucza produktu. Proces konfiguracji zostanie zatrzymany, zanim system Windows zostanie zainstalowany na komputerze.

Formatujemy dysk C z płyty instalacyjnej systemu Windows:

1. Wkladamy DVD i bootujemy komputer z płyty instalacyjnej systemu Windows 7.

Oglądamy naciskamy dowolny klawisz, aby uruchomić z dysku CD lub DVD … komunikat po włączeniu komputera i upewniamy się, że to następuje. Jeśli nie widzimy tej wiadomości, ale zamiast tego widać, że Windows ładuje pliki … wiadomość, to też dobrze.

Uwaga: Piszę te kroki z myślą o płycie instalacyjnej systemu Windows 7, ale powinny działać tak samo dobrze dla dysku DVD z systemem Windows Vista.

2. Czekamy, aż system Windows załaduje pliki … i Ekrany startowe systemu Windows. Kiedy się skończą, widzimy duże logo systemu Windows 7 z kilkoma rozwijanymi polami.

Zmień dowolne opcje języka lub klawiatury, jeśli chcesz, a następnie kliknij przycisk Dalej.

Ważne: nie martwimy się komunikatami “wczytywanie plików” lub “uruchamianiem systemu Windows”. System Windows nie jest zainstalowany w dowolnym miejscu na komputerze – uruchamia się program instalacyjny, to wszystko.

3. Kliknij duży przycisk Zainstaluj teraz, aby wyświetlić następny ekran, a następnie poczekaj, aż ekran Setup zostanie uruchomiony ….

4. Zaznacz pole wyboru obok akceptuję warunki licencji, a następnie kliknij przycisk Dalej.

5. Klikamy duży przycisk Custom (zaawansowane).

6. Powinniśmy teraz być w miejscu, “gdzie chcemy zainstalować system Windows?” okno. Tutaj można formatować dysk C,  klikamy link Opcje dysków (zaawansowane) poniżej na liście dysków twardych.

7. Jak widać, dostępnych jest kilka innych opcji, w tym Format. Ponieważ pracujemy poza systemem operacyjnym zainstalowanym na Twoim komputerze, możemy teraz formatować C.

8. Wybieramy partycję z listy, która reprezentuje napęd C, a następnie kliknij łącze Format.

Ważne: Napęd C nie będzie oznaczony jako taki. Jeśli wymieniono więcej niż jedną partycję, pamiętaj o wybraniu właściwej. Jeśli nie jesteś pewien, usuń dysk instalacyjny systemu Windows, uruchom ponownie z systemem operacyjnym i zanotuj rozmiar dysku twardego jako odniesienie do określenia, która partycja jest prawidłowa. Najlepiej jest w tym czasie odłączyc od komputera wszystkie inne nośniki.

Ostrzeżenie: jeśli wybierzesz nieprawidłowy format dysku, możesz wymazać dane, które chcesz zachować!

Uwaga: Niektóre systemy operacyjne tworzą więcej niż jedną partycję podczas instalacji, w tym Windows 7. Jeśli zamierzasz sformatować C, aby usunąć wszystkie ślady systemu operacyjnego, możesz usunąć tę partycję i partycję dysku C, a następnie utworzyć nową partycję, którą można później sformatować.

9. Po kliknięciu opcji Format jesteśmy ostrzegani, że formatowanie “… może zawierać pliki odzyskiwania, pliki systemowe lub ważne oprogramowanie pochodzące od producenta komputera. Jeśli sformatujesz tę partycję, wszelkie dane zapisane na niej zostaną utracone.”

Weź to poważnie! Jak podkreśliłem w ostatnim kroku, bardzo ważne jest, że jesteś pewien, że jest to napęd C i że masz pewność, że naprawdę chcesz go sformatować.

Kliknij przycisk OK.

10. Kursor zostanie zablokowany podczas formatowania dysku przez program Windows Setup.

Gdy kursor wraca do strzałki, format jest zakończony. Nie zostaniesz powiadomiony, że format się skończył.

Teraz można usunąć dysk instalacyjny systemu Windows i wyłączyć komputer.
To jest to! Właśnie sformatowałeś dysk C.

Ważne: Jak powinieneś zrozumieć od razu, podczas formatowania C należy usunąć cały system operacyjny. Oznacza to, że po ponownym uruchomieniu komputera i próbie rozruchu z dysku twardego nie działa, ponieważ nie ma już niczego na dysku.

To, co zobaczysz po włączeniu, to “BOOTMGR missing” lub komunikat o błędzie “NTLDR missing“, co oznacza, że ​​nie znaleziono systemu operacyjnego.