Odzyskaj Spokój

USZKODZENIA DYSKU

Ryzyko awarii przeciętnego dysku twardego dramatycznie wzrasta już po trzech latach. Może się to zdarzyć wcześniej, gdy dysk zostanie wystawiony na działanie zmiennych temperatur, wilgotności lub zewnętrznych wstrząsów. Realistycznie rzecz biorąc, dysk twardy twojego laptopa staje się podatny na awarie po trzech do pięciu lat i dotyczy to również dysków SSD. Uszkodzenia dysku opisane poniżej przybliżą wam jak trudne potem może być odzyskanie danych z dysków.

Jak stwierdzić, czy Twój dysk twardy ulegnie awarii: 3 znaki

W najlepszym przypadku dyski twarde ulegają awarii stopniowo, pozostawiając wystarczająco dużo czasu na pobranie kopii danych i ich wymianę przed poważną awarią. Ale skąd dokładnie będziesz wiedzieć, czy Twój dysk twardy nie działa? Oto kilka wskazówek.

1. Spowalniający komputer, częste zawieszanie się, niebieski ekran śmierci

Ta trójka awarii komputera może mieć milion różnych przyczyn, a jedną z nich jest awaria dysku twardego. Jeśli te problemy wystąpią po nowej instalacji lub w trybie awaryjnym systemu Windows, przyczyną zła jest prawie na pewno zły sprzęt, prawdopodobnie uszkodzony dysk twardy.

Aby wykluczyć problem z dyskiem twardym, można uruchomić szereg narzędzi diagnostycznych, ale należy zacząć od przejrzenia danych systemu SMART (technologia samo monitorowania, analizy i raportowania). Należy pamiętać, że chociaż system Windows automatycznie zbiera te informacje w tle, jest notorycznie zawodny w przewidywaniu awarii dysku twardego i może wystąpić krytyczna awaria, zanim włączy się ostrzeżenie SMART.

Aby ręcznie sprawdzić stan SMART dysku, potrzebujesz narzędzia innej firmy, takiego jak CrystalDiskInfo . W obszarze Dysk wybierz dysk do przeskanowania i zanotuj stan jego kondycji.

Jeśli możesz wykluczyć problemy ze sprzętem po uruchomieniu dalszych narzędzi diagnostycznych , powinieneś przystąpić do resetowania lub ponownej instalacji systemu operacyjnego . Windows 10 ma opcję zachowania wszystkich plików, ale na wszelki wypadek i tak powinieneś przygotować kopię zapasową. Przewiń w dół, aby uzyskać więcej informacji o kopiach zapasowych.

2. Uszkodzone dane i akumulacja złych sektorów

Uszkodzone dane mogą pojawiać się na niezliczone sposoby. Jeśli wielokrotnie widzisz jeden z tych objawów, istnieje prawdopodobieństwo, że Twój dysk twardy stopniowo zawodzi:

  • Zaszyfrowane nazwy plików lub folderów
  • Losowe komunikaty o błędach podczas otwierania, przenoszenia lub zapisywania plików
  • Pliki, których nie można otworzyć
  • Uszkodzone dane w Twoich plikach
  • Znikające pliki lub foldery

Uszkodzenie danych ma miejsce w momencie tworzenia lub przechowywania danych. Możliwe, że wirus ingeruje w twoje pliki, ale mogą to być po prostu uszkodzone sektory na dysku twardym.

Uszkodzone sektory to obszary dysku twardego, które nie zachowują integralności danych. System Windows automatycznie maskuje uszkodzone sektory, więc ich nie zauważysz, chyba że napotkasz problemy z uszkodzonymi danymi. Na uszkodzonym dysku twardym uszkodzone sektory mogą się szybko gromadzić, co oznacza, że ​​te problemy będą częściej występować.

Narzędzie poleceń systemu Windows o nazwie CHKDSK może pomóc w odzyskaniu danych z uszkodzonych sektorów i wykluczeniu ich z przyszłego użycia. Szybkie skanowanie:

  1. Naciśnij Windows + E , aby otworzyć Eksplorator plików , przejdź do opcji Ten komputer , kliknij prawym przyciskiem myszy uszkodzony dysk lub partycję i wybierz Właściwości .
  2. W oknie Właściwości przejdź na kartę Narzędzia i kliknij Sprawdź . Jeśli system Windows zauważy, że „Nie musisz skanować tego dysku”, możesz kliknąć Skanuj dysk, aby mimo to uruchomić narzędzie. Po zakończeniu możesz naprawić wszystkie znalezione błędy.

Dokładniejsze skanowanie CHKDSK może zająć dużo czasu i wymagać ponownego uruchomienia. Kiedy możesz oszczędzić komputer na noc i dzień:

  1. Otwórz wiersz polecenia administratora, klikając prawym przyciskiem myszy Start i wybierając Wiersz polecenia (administrator)
  2. Uruchom następujące polecenie, aby odzyskać dane i naprawić błędy: chkdsk /rc: (dla dysku C:).

Wpisz Y po zapytaniu, a CHKDSK uruchomi się po ponownym uruchomieniu komputera.

3. Dziwne dźwięki

Kiedy słyszysz dziwne dźwięki dochodzące z dysku twardego, masz kłopoty. Powtarzający się dźwięk, znany jako kliknięcie śmierci, jest powodowany przez głowę, która próbuje zapisać dane, nie udaje się, powraca do swojej pozycji wyjściowej i powtarza wielokrotnie. Odgłosy zgrzytania lub piski wskazują, że części sprzętu, takie jak łożyska lub silnik wrzeciona, uległy awarii.