Odzyskaj Spokój

Hałasowanie dysku twardego

Co począć na hałasowanie dysku twardego

Co zrobić, gdy dysk twardy jest głośny lub wydaje dziwne dźwięki – kliknięcia, trzaski, piski, chrupnięcia, odszyfrowanie

Jeśli użytkownik słyszy dziwne dźwięki z jednostki systemowej i jest pewien, że nie jest to wentylator ani chłodzenie procesora, ale  dźwięk dochodzi z twardego dysku, pierwszą rzeczą do zrobienia jest przeniesienie wszystkich ważnych i niezbędnych danych na inny nośnik (dysk Flash, dysk wymienny, przechowywanie danych w chmurze). Oczywiście istnieje szansa, że ​​panika jest przedwczesna, ale w tym przypadku lepiej być bezpiecznym niż płacić dużo pieniędzy za wyciąganie ważnych danych z uszkodzonego dysku.

W większości przypadków jakikolwiek zewnętrzny hałas i dziwne zachowanie dysku twardego może mówić o awariach, ale może być również tak, że winny  jest na przykład zasilacz, na którym skacze napięcie. Należy zauważyć, że w takim przypadku nie należy być spokojnym, ponieważ gwałtowne wzrosty mocy prędzej czy później zakończą pracę dysku twardego.

Dźwięki uszkodzeń dysku Western Digital

Następnie zostanie opisanych kilka przykładów wykonanych dźwięków wraz z podaniem ich przyczyn.

 1. Dysk zaczyna się obracać , a następnie zatrzymuje się i zaczyna od nowa. Ten rodzaj dźwięku wskazuje na słabą pracę wrzeciona.
 2. Jeśli występuje problem z laptopem, dysk twardy może emitować sygnał dźwiękowy .
 3. Mocno słyszalne kliknięcia, a następnie zmniejszenie prędkości obrotowej. W takim przypadku winna jest głowica czytająca, która nie może odczytać informacji. Również w tym przypadku może wydawać dźwięki stukania .
 4. HDD nie klika, ale nie może się rozkręcić, ciągle powraca do próby rozruchu, która jest dobrze słyszalna. W takim przypadku znów będzie to wina wrzeciona.

Dźwięki uszkodzeń dysku SAMSUNG

 1. Jedno do kilku kliknięć wskazuje na problemy z głowicami magnetycznymi, w których dysk twardy nie może osiągnąć normalnej prędkości obrotowej.
 2. Grzechotanie i dźwięk, jakby coś drapiącego, może wystąpić w obecności złych sektorów w momencie, gdy urządzenie próbuje odczytać z nich informacje.

Dźwięki uszkodzeń dysku TOSHIBA

 1. Próbuje obrócić dysk, po czym obrót zwalnia i ponownie stara się obrócić. Możliwa usterka wrzeciona.
 2. Dźwięk grzechotania , który później zamienia się w wysoki gwizdek, wskazuje na nieprawidłowe działania łożyska, które zaczyna się zacierać.
 3. Po uruchomieniu komputera z dysku twardego słychać różne kliknięcia – problemy z głowicami czytającymi.

Dźwięki uszkodzeń dysku SEAGATE

 1. Po włączeniu komputera z napędu słychać dźwięk, jakby był wiercony. Najczęściej może to wskazywać na problem z głowicami magnetycznymi , szczególnie często taki dźwięk pojawia się po upadkach i uderzeniach.
 2. Rozkręcanie się dysku i kliknięcie podczas pracy również wskazują na problemy z głową.
 3. Problem z rozkręcaniem się talerzy i powrotem do niskiej prędkości oznacza początek problemów z wrzecionem.

Co zrobić, gdy pojawiają się obce dźwięki

Gdy tylko usłyszysz zewnętrzny hałas, musisz wykonać kopię zapasową na inny dysk lub w chmurze. Wielu użytkowników popełnia błąd i przenosi pliki z jednej partycji dysku fizycznego na drugą – to nie zadziała, w przypadku awarii wszystkie dane będą niedostępne.

Jeśli dysk wydaje różnorodne dźwięki, a system się nie uruchamia, nie powinieneś próbować włączać komputera ponownie, jeśli to zrobisz, dysk twardy zostanie jeszcze bardziej uszkodzony.

W przypadku awarii dysku i obecności na nim ważnych danych profesjonalna firma odzyskiwania odzyskiwania danych z pewnością przyjdzie z pomocą, ale w przypadku mocno uszkodzonych (przez determinację klienta) dysków ta usługa może być dość droga.