Odzyskaj Spokój

System plików NTFS

Definicja systemu plików NTFS

NTFS jest skrótem “New Technology File System”, jest system plików wprowadzonym po raz pierwszy przez firmę Microsoft w 1993 roku wraz z wydaniem systemu Windows NT 3.1.

System plików NTFS to podstawowy system plików używany w systemach operacyjnych Microsoft Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 i Windows NT.  Linia systemów operacyjnych Windows Server korzysta przede wszystkim z systemu plików NTFS.

Jak sprawdzić, czy dysk jest sformatowany jako NTFS

Istnieje kilka różnych sposobów sprawdzania, czy dysk twardy został sformatowany w systemie plików NTFS lub czy jest używany inny system plików.

Poniżej jedno z nich.

manager dysków

Funkcje systemu plików NTFS

Teoretycznie NTFS może obsługiwać dyski twarde nawet do 16 EB. Pojedynczy rozmiar pliku ograniczony jest do mniej niż 256 TB, przynajmniej w systemach Windows 8 i Windows 10, a także w niektórych nowszych wersjach systemu Windows Server.

System NTFS obsługuje quoty wykorzystania dysku. Limity korzystania z dysku są ustawiane przez administratora, aby ograniczyć ilość miejsca na dysku, którą użytkownik może zająć. Jest on używany głównie do kontrolowania ilości udostępnionej przestrzeni dyskowej, którą można używać, zazwyczaj na dysku sieciowym.

Atrybuty plików wcześniej niewidoczne w systemach operacyjnych Windows, takie jak skompresowany atrybut i atrybut indeksowany, są dostępne w formatowanych dyskach NTFS.

Encrypting File System (EFS) to kolejna funkcja obsługiwana przez system plików NTFS. EFS zapewnia szyfrowanie na poziomie plików, co oznacza, że ​​można szyfrować pojedyncze pliki i foldery. Jest to inna funkcja niż szyfrowanie pełnego dysku, które jest szyfrowaniem całego dysku (jak to jest widoczne w programach do szyfrowania dysków).

NTFS jest dziennikowym system plików (journaling file system), co oznacza, że ​​zmiany systemu są zapisywane w dzienniku, zanim zostaną one faktycznie zapisane. Pozwala to na przywrócenie systemu plików do poprzednich, dobrze działających warunków w przypadku awarii, ponieważ nowe zmiany nie zostały jeszcze podjęte.

Usługa kopiowania woluminów w tle (VSS) to funkcja systemu plików NTFS, która może być używana przez programy do tworzenia kopii zapasowych online oraz inne narzędzia do tworzenia kopii zapasowych plików aktualnie używanych, a także przez system Windows do przechowywania kopii zapasowych plików.

Kolejną funkcją wprowadzoną w tym systemie plików jest system transakcyjny NTFS. Ta funkcja umożliwia programistom tworzenie aplikacji.

Więcej o systemach plików

Pliki na urządzeniu magazynującym przechowywane są w tzw. sektorach. Sektory oznaczone jako nieużywane mogą być wykorzystane do przechowywania danych, co zazwyczaj odbywa się w grupach sektorów zwanych blokami.

Jest to system plików identyfikujący rozmiar i pozycję plików oraz sektory, które są gotowe do użycia.

Wskazówka: Z biegiem czasu, ze względu na sposób przechowywania danych przez system plików, zapisywanie i usuwanie z urządzenia magazynującego plików powoduje fragmentację z powodu luk, które nieuchronnie występują między różnymi częściami pliku.

Narzędzie defrag może pomóc to naprawić.

Bez struktury do organizowania plików nie tylko byłoby możliwe niemożliwe usunięcie zainstalowanych programów i pobieranie konkretnych plików, ale żadne pliki nie mogłyby istnieć z tą samą nazwą, ponieważ wszystko może znajdować się w tym samym folderze (co jest jednym z powodów, dla których foldery są takie przydatne).

Uwaga: co to znaczy w plikach o tej samej nazwie? Na przykład plik FOTO.jpg może istnieć w setkach folderów, ponieważ każdy folder jest używany do oddzielenia pliku, więc nie ma konfliktu. Jednak pliki nie mogą zawierać tej samej nazwy, jeśli znajdują się w tym samym katalogu.

System plików nie tylko przechowuje pliki, ale także informacje o nich, takie jak rozmiar bloku sektora, informacje o fragmentach, rozmiarze pliku, atrybutach, nazwach plików, lokalizacji plików i hierarchii katalogów.

Niektóre systemy operacyjne inne niż Windows korzystają także z plików FAT i NTFS, ale istnieją różne systemy plików, np. HFS + używane w produktach Apple, takich jak iOS i macOS.

Czasami termin “system plików” jest używany w kontekście partycji. Na przykład powiedzenie “istnieją dwa systemy plików na moim dysku twardym” nie oznacza, że ​​dysk jest podzielony między NTFS i FAT, ale istnieją dwie oddzielne partycje, które korzystają z systemu plików.

Większość aplikacji, z którymi się stykamy, wymaga systemu plików, aby działały. Ponadto programy są zależne od systemu plików, co oznacza, że ​​nie można używać programu w systemie Windows, jeśli został zbudowany do użytku w systemie macOS.

 

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD w największym europejskim  Centrum odzyskiwania danych w Warszawie