Odzyskaj Spokój

GPT lub MBR

Co to jest GPT lub MBR. Jak dowiedzieć się jaki dysk jest na komputerze

Oba skróty odnoszą się do stylów tablicy partycji dysku twardego. GPT to skrót od GUID Partition Table lub Globally Unique Identifier Partition Table (tabela partycji ze statystycznie unikalnym identyfikatorem), a MBR oznacza Master Boot Record (główny rekord rozruchowy). Odpowiadają za strukturę przestrzeni dyskowej i ładowanie systemu.

Do czego są potrzebne

Zarówno GPT, jak i MBR pełnią tę samą funkcję: przechowują informacje o partycjach dysku, informując system, która z nich jest bootowalna i do której partycji należy określony sektor dysku. Jednak nadal istnieje różnica między opcjami.

Jaka jest różnica między GPT a MBR

Główny niuans polega na tym, że GPT jest częścią interfejsu do zarządzania sprzętem UEFI, a MBR odnosi się do BIOS-u. Nie wchodząc w zbędne szczegóły można powiedzieć, że GPT to nowszy i ulepszony standard, który zastąpił MBR, podobnie jak UEFI zastąpiło BIOS .

Nowoczesne komputery UEFI używają GPT; w starych z BIOSem – MBR.

Co jest lepsze: GPT lub MBR

W związku z tym kwestia jakości nie jest tego warta. Nie można powiedzieć, że dyski GPT działają lepiej lub szybciej, to tylko kwestia kompatybilności sprzętowej i możliwości. Jeśli komputer i system operacyjny są w stanie zaakceptować GPT, powinieneś go użyć, jeśli nie, wybierz MBR.

Z zalet tego ostatniego można wymienić tylko szerszą kompatybilność: MBR współpracuje z UEFI i BIOS-em, a także obsługuje więcej systemów operacyjnych . Jednak nie rozpoznaje dysków większych niż 2 TB i nie pozwala na tworzenie więcej niż czterech partycji.

GPT jest znacznie bardziej funkcjonalny: praktycznie nie ma ograniczeń co do liczby partycji i ich rozmiaru. Maksymalny rozmiar to 9,4 ZB (zettabajtów), co jest po prostu niewiarygodnie duże: w sumie 940 milionów dysków 10-terabajtowych da tę ilość.

Jak dowiedzieć się, który dysk w systemie Windows to GPT lub MBR

Korzystanie z narzędzia Zarządzanie dyskami

Naciśnij kombinację klawiszy Windows + R , aby otworzyć menu Uruchom, wpisz diskmgmt.msc i naciśnij Enter.

img-2

Zarządzanie dyskami

Kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę dysku i wybierz „Właściwości”.

img-4

W oknie, które zostanie otwarte, przejdź do zakładki „Woluminy” i zaznacz linię „Styl partycji”. W przypadku GPT będzie napisane „Tabela partycji GUID (GPT)”, a w przypadku MBR „Master Boot Record (MBR)”.

Za pomocą polecenia konsoli

Otwórz „Wiersz polecenia” z menu „Start” wpisz CMD i naciśnij ENTER

img-5

Wpisz polecenie diskpart , naciśnij klawisz Enter

img-6

W oknie, które zostanie otwarte, wpisz list disk i naciśnij klawisz Enter.

 

img-7

Zostanie wyświetlona lista dysków z ich właściwościami. Jeśli na końcu linii z nazwą znajduje się gwiazdka, to masz GPT,

jeśli jej nie ma – MBR.

GPT lub MBR