Odzyskaj Spokój

Zatarcie silnika dysku twardego.

Jeśli talerze dysku twardego przestały się obracać lub jeśli dysk twardy wydaje dźwięki, zacinanie lub dzwonienie, silnik wrzeciona mógł ulec awarii. To powoduje, że dysk twardy zatrzymuje się – czasami całkiem dosłownie – i odcina cię od wszystkich danych, które zapisałeś na dysku.

Jeśli jednak tak się stało, nie obawiaj się – nasi technicy odzyskiwania danych mogą pomóc Ci odzyskać utracone dane.

Jak dochodzi do awarii silnika dysku twardego?

Wysoka prędkość obrotowa talerzy dysku twardego wytwarza cienką poduszkę powietrzną, która utrzymuje głowice odczytu/zapisu dysku twardego na   powierzchni. Wszystko to dzieje się, ponieważ wrzeciono silnika dysku twardego sumiennie wykonuje swoją pracę. Nowoczesne wrzeciona silników w dyskach twardych zostały zaprojektowane tak, aby obracały talerze znacznie ciszej i wydajniej, niż można by się spodziewać.

Ale podobnie jak większość elementów dysku twardego, wrzeciono silnik jest delikatne i wrażliwe. Awaria wrzeciona silnika może się zdarzyć z kilku powodów. Najczęściej jest to wynikiem urazu fizycznego.  Najczęstszą diagnozą, że doszło do urazu jest widok zaparkowanych na powierzchni głowić po zdjęciu pokrywy dysku.

Do zatarcia silnika dysku twardego również dochodzi jeśli warunki środowiskowe lub starość powodują wysychanie smarowanych łożysk silnika wrzeciona dysku twardego. Bez smarowania ciepło i opór generowane przez tarcie stają się nie do zniesienia. To szybko zużywa silnik.

Ostatnim przypadkiem uszkodzenia się silnika jest przegrzanie. Dysk musi do stabilnej pracy poruszać się i być chłodzony powietrzem jeśli natomiast zacznie nabierać temperatury i zostanie nagle wyłączony to może dojść do zatarcia się wrzeciona silnika.

Kiedy silnik zostaje zablokowany, bez względu na to, ile mocy wpływa do niego z tablicy sterowniczej, nie może wprawić talerzy w ruch. Zatarcie silnika dysku twardego powoduje że

Silnik może wydawać cichy brzęczący dźwięk, a dysk twardy może być przy tym bardzo gorący.