Odzyskaj Spokój

Jak ponownie zainstalować system Windows 10 bez utraty danych

Co zrobić by przeinstalować lub ponownie zainstalować system Windows 10 bez utraty danych?

Ponowna instalacja systemu Windows 10 może wyczyścić system niszcząc przy tym dane oto jak zachować swoje pliki w stanie nienaruszonym.

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś chciałby ponownie zainstalować system Windows 10 na swoim komputerze. Niezależnie od ogólnego poczucia spowolnienia działania, naprawiania problemów z systemem, których nie można w pełni zdiagnozować, a nawet usuwania takich rzeczy, jak złośliwe oprogramowanie, oprogramowanie ransomware lub oprogramowanie typu bloatware, istnieje wiele powodów, dla których ktoś musiałby przeprowadzić nową instalację systemu operacyjnego. system operacyjny (OS).

To powiedziawszy, nie jest to jedna z najbardziej znanych umiejętności i często może wydawać się zniechęcająca dla niewtajemniczonych. Przy tak dużej ilości osobistych i poufnych danych przechowywanych na komputerze ludzie często nie chcą ryzykować uszkodzenia niektórych ważnych plików, zadań lub rodzinnych albumów zdjęć przechowywanych w postaci cyfrowej.

Nie musisz się jednak obawiać, ponieważ Microsoft zbudował system Windows 10 , wiedząc, że taka ewentualność przydarzy się tak wielu jego użytkownikom i wyposażył go w możliwość ponownej instalacji bez całkowitego wymazania wszystkich danych użytkownika wraz ze starą wersją systemu operacyjnego.

Jak przywrócić system Windows 10 do ustawień fabrycznych bez utraty danych?

Istnieją trzy sposoby na zresetowanie systemu Windows 10 bez utraty istniejących danych, z których każdy oferuje prawie te same wyniki za pomocą różnych metod.

Metoda 1: Korzystanie z opcji „Zresetuj ten komputer”

Pierwsza opcja to klasyczne „Zresetuj ten komputer”, które można znaleźć, wykonując następujące czynności:

Uwaga: jest to prawdopodobnie najszybszy sposób na zresetowanie komputera, chociaż jest jedno zastrzeżenie. „Zresetuj ten komputer” pozwala tylko użytkownikom zachować pliki. Wszystkie aplikacje i programy zainstalowane przez użytkownika zostaną utracone. Aby uniknąć utraty wcześniej istniejących aplikacji, sterowników i programów, zalecamy wykonanie kopii zapasowej wszystkich ważnych danych przed użyciem tej metody resetowania.

Metoda 2: Korzystanie z menu Zaawansowane uruchamianie

Aby ponownie zainstalować system Windows 10 za pomocą opcji uruchamiania zaawansowanego, wykonaj następujące czynności

 1. Kliknij przycisk Start w lewym dolnym rogu ekranu.
 2. Kliknij “Ustawienia” w lewym okienku w menu Start.
 3. Kliknij „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie „Odzyskiwanie”.
 4. Kliknij „Uruchom ponownie teraz” w sekcji „Zaawansowane uruchamianie” w prawym okienku. System Windows uruchomi się ponownie w trybie środowiska odzyskiwania systemu Windows (WinRE). Alternatywnie, naciśnięcie przycisku „F11” zaraz po włączeniu komputera spowoduje przejście do opcji zaawansowanego uruchamiania systemu Windows 10. Ta technika jest korzystna, gdy nie możesz uruchomić komputera w zwykły sposób.
 5. Kliknij “Rozwiązywanie problemów” po przejściu do trybu WinRE.
 6. Kliknij “Zresetuj ten komputer” na następnym ekranie, co prowadzi do okna resetowania systemu.
 7. Wybierz „Zachowaj moje pliki” i kliknij „Dalej”, a następnie „Resetuj”.
 8. Kliknij „Kontynuuj”, gdy pojawi się wyskakujące okienko i monit o kontynuację ponownej instalacji systemu operacyjnego Windows 10.

Uwaga: Podobnie jak w przypadku metody 1, przed zresetowaniem należy wykonać kopię zapasową wszystkich danych, ponieważ system Windows zapisze tylko pliki i usunie aplikacje, sterowniki i programy podczas ponownej instalacji.

Metoda 3: Korzystanie z pliku obrazu ISO systemu Windows 10

Plik ISO, powszechnie znany jako obraz ISO, to plik archiwum zawierający identyczną kopię lub obraz danych znalezionych na dysku optycznym, takim jak CD lub DVD. Umożliwia ponowną instalację systemu Windows 10 i przechowywanie plików, biorąc pod uwagę, że komputer jest uruchamialny.

Oto kroki, które należy wykonać, aby ponownie zainstalować system Windows 10 przy użyciu obrazu ISO:

 1. Pobierz narzędzie do tworzenia multimediów firmy Microsoft, aby utworzyć plik ISO systemu Windows 10
 2. Po pobraniu nowo utworzonego pliku ISO kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zamontuj”, aby kontynuować.
 3. Kliknij dwukrotnie plik Setup.exe w katalogu głównym.
 4. Wybierz odpowiednią opcję po wyświetleniu monitu „Pobierz i zainstaluj aktualizacje”. Wybierz tę opcję, jeśli komputer jest podłączony do Internetu. Jeśli nie, wybierz „Nie teraz”. Naciśnij dalej by kontynuować.
 5. Kliknij „Zmień, co zachować” w kolejnym wyskakującym oknie.
 6. Wybierz opcję: „Zachowaj pliki osobiste, aplikacje i ustawienia systemu Windows”, „Zachowaj tylko pliki osobiste” lub „Nic”, zgodnie z potrzebami dotyczącymi przechowywania.
 7. Kliknij „Dalej”, aby zainstalować system Windows 10.

Twój komputer uruchomi się teraz ponownie z zapisanymi ustawieniami.

Przywracanie aplikacji po ponownej instalacji systemu Windows 10

Po ponownej instalacji systemu Windows 10 nadszedł czas na przywrócenie aplikacji.

Rozpocznij od zweryfikowania swojego konta: Przejdź do Start > Ustawienia > Konta > Twoje konto i kliknij łącze „Zweryfikuj”, aby uzyskać kod wymagany do ponownego dodania komputera do listy zapisanych kont. Po weryfikacji zaloguj się na swoje konto Microsoft.

Aby przywrócić wcześniej zainstalowane aplikacje:

 • Przejdź do „Start” > „Wszystkie aplikacje” > „Sklep”.
 • Kliknij na zdjęcie użytkownika (Twoje).
 • Wybierz “Moja biblioteka” w lewym okienku, aby uzyskać dostęp do wszystkich wcześniej zainstalowanych aplikacji.
 • Kliknij przycisk „Pobierz” obok aplikacji, które chcesz przywrócić.

Końcowe przemyślenia

Ważną rzeczą do zapamiętania, zwłaszcza dla osób, które przeprowadzają ponowne instalacje po raz pierwszy, jest to, że proces zajmie trochę czasu, więc nie martw się, jeśli tak się stanie – nie jest to oznaką, że ponowna instalacja się zablokowała lub nie działała prawidłowo. Szybkość procesu będzie zależeć od wielu czynników, ale jednymi z najbardziej wpływowych będą szybkość Internetu i rozmiar plików, które zamierzasz zachować.

Wreszcie, nie można przecenić znaczenia przechowywania kopii zapasowych. Firmy zbyt dobrze wiedzą, że kopie zapasowe mogą stworzyć lub złamać strategię odzyskiwania oprogramowania ransomware i to samo dotyczy osób, które chcą zachować pliki o innym charakterze.

Posiadanie kopii zapasowej oryginalnego środowiska Windows 10 na oddzielnym sprzęcie, takim jak przenośny dysk twardy, jest niezwykle ważne. Może być ratunkiem w najgorszych scenariuszach, na przykład w przypadku niepowodzenia procesu ponownej instalacji. Może również pomóc w szybszym przywracaniu aplikacji i ustawień za pomocą tych metod, które zachowują tylko dane, a nie całe środowisko.

 

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków utraty danych ze wszystkich nośników informacji w największym europejskim  Centrum odzyskiwania danych w Warszawie