Odzyskaj Spokój

Zewnętrzne obudowy pamięci masowej

Jeśli niedawno zaktualizowałeś swój komputer, możesz teraz być w posiadaniu wyrzuconych dysków twardych. Jednak, zwłaszcza z ekologicznego punktu widzenia, nie musisz ich wyrzucać – w rzeczywistości zewnętrzne obudowy pamięci masowej mogą pomóc Ci zamienić stare dyski twarde w mobilne urządzenia pamięci masowej.

Co to są zewnętrzne obudowy pamięci masowej?

Zewnętrzne obudowy pamięci masowej umożliwiają obsługę dysków twardych lub pamięci SSD poza komputerem. W ten sposób zapewniają zarówno niezbędne zasilanie nośnika pamięci, jak i połączenie danych w celu przesłania danych do komputera. W ten sposób zewnętrzne obudowy pamięci masowej sprawiają, że istniejący nośnik pamięci jest mobilny, a także ułatwia szybką wymianę większych ilości danych.

Konfiguracja robi różnicę

Istniejący nośnik pamięci określa, jakiego rodzaju obudowy potrzebujesz. Kluczowe są tutaj dwie rzeczy: format i interfejsy urządzenia pamięci masowej. Poniżej wymieniliśmy najpopularniejsze formaty spraw:

  • Obudowy w formacie 3,5″ oferują miejsce na dyski twarde SATA 3,5″, ale wymagają własnego zasilania. Niektóre obudowy 3,5-calowe umożliwiają również umieszczenie kilku dysków twardych w jednej dużej obudowie. To czyni je mniej mobilnymi i bardziej odpowiednimi do stałej instalacji. Ponieważ dyski twarde 3,5″ mają zwykle większą pojemność niż dyski twarde 2,5″, taka obudowa jest bardzo odpowiednia jako zewnętrzna pamięć masowa do domu. Twoja korzyść: instalacja jest łatwiejsza, ponieważ w większości przypadków dyski twarde trzeba tylko włożyć, a nie wkręcać.
  • Obudowy w formacie 2,5″ zwykle oferują miejsce na dysk twardy, dzięki czemu są bardziej kompaktowe i lżejsze niż obudowy 3,5″. Wystarczy zainstalować dysk twardy lub dysk SSD, a nośnik pamięci może być ponownie używany. Dzięki kompaktowej formie w połączeniu z dużą pojemnością zastosowanego nośnika są idealnym rozwiązaniem do przenoszenia większych ilości danych.
  • Obudowy pamięci masowej dla pamięci masowej M.2 SSD mają najmniejszy rozmiar. W zależności od konstrukcji oferują również miejsce na kilka pamięci M.2. Uruchomienie jest takie samo jak w przypadku obudów 2,5″. Obudowy te są specjalnie zaprojektowane dla dysków SSD i dlatego zwykle mają szybsze interfejsy USB niż obudowy 2,5″ i 3,5″, dzięki czemu można wykorzystać przewagę prędkości dysku SSD.

Wybór interfejsu

Obudowy do przechowywania zewnętrznego oferują szeroki wybór różnych interfejsów. Różnią się one głównie szybkością przesyłania danych. USB 1.0 może przesyłać do 10 MBit/s, USB 3.2 do 20 000 MBit/s. Dlatego obudowa powinna pasować do istniejącego nośnika danych.

Dyski twarde z interfejsem IDE mają najwolniejszy transfer danych, który jest nawet wolniejszy niż USB 1.0. Z tego powodu można odradzać wysokiej jakości obudowę z USB 2.0 lub szybszym. Nowoczesne dyski twarde mają w większości interfejs SATA. Dyski te mają tak duże szybkości przesyłania danych, że mogą w wystarczającym stopniu zasilać danymi interfejs USB 3.0 (do 5 Gbit/s). Nawet 2,5-calowy dysk SSD SATA (zwykle 500-560 MBit/s – odpowiednik 4,0 do 4,5 Gbit/s) nie wyczerpuje całkowicie interfejsu USB 3.0, więc aktualizacja do USB 3.1 nie zapewnia żadnego wzrostu prędkości.

Z drugiej strony dyski SSD M.2 mają interfejs SATA lub NVMe. Dlatego zaleca się wybranie obudowy, która ma taki sam interfejs jak dysk SSD lub obsługuje zarówno SATA, jak i NVMe. NVMe M.2 działa w komputerze za pośrednictwem magistrali PCI, co upraszcza konwersję na USB, gdy jest używany zewnętrznie. W przypadku SATA jest tak samo, jak w przypadku 2,5-calowych dysków SSD SATA: wystarczy USB 3.0. W przypadku dysków SSD NVMe szybkość transmisji danych różni się znacznie w zależności od dysku SSD, ale wciąż jest wystarczająco szybka, aby spokojnie sięgnąć po złącze USB 3.2 lub nowsze, aby skorzystać z dużej szybkości dysku SSD.

Zewnętrzne obudowy pamięci masowej: zrównoważony wybór

Zewnętrzne obudowy do pamięci masowej są tak różnorodne, jak Twoje wymagania dotyczące pamięci masowej. Dlatego możesz indywidualnie montować zewnętrzną pamięć masową. Etui są nie tylko tańsze od gotowych produktów. Oferują również znacznie wyższy współczynnik trwałości, ponieważ można ponownie wykorzystać wyrzucone dyski SSD lub dyski twarde.