Odzyskaj Spokój

Dlaczego nowe dyski są obarczone wysokim ryzykiem awarii

Mimo że większość dysków twardych przechodzi testy kontroli jakości przed opuszczeniem fabryki, istnieją pewne ukryte awarie, które nie ujawniają się podczas testów producenta. Te ukryte awarie mogą wystąpić z powodu małych defektów, które pojawiają się podczas procesu produkcyjnego.

krzywa uszkodzeń

Jak widać na powyższym wykresie, wskaźniki awaryjności dysków twardych są zgodne z „krzywą wanny”.
Oznacza to, że dyski twarde mają wyższe niż przeciętne wskaźniki awaryjności w ciągu pierwszych 12 miesięcy ich cyklu życia. Po tym okresie wskaźniki awaryjności stabilizują się. Następnie, po około 6-7 latach użytkowania, prawdopodobieństwo awarii ponownie gwałtownie wzrasta.

Tak więc bez względu na to, jak „nowy” jest dysk, nigdy nie powinno pojawiać się samozadowolenie. Statystycznie, nowy dysk twardy (tj. dysk mający mniej niż 12 miesięcy) jest bardziej podatny na awarię niż trzyletni jeden.

To, że dysk twardy lub komputer jest nowy, nie oznacza, że ​​możesz usiąść na laurach kopii zapasowej danych.
Aby zilustrować fałszywe poczucie bezpieczeństwa danych, które nowy sprzęt może zaszczepić użytkownikom, przedstawiamy często spotykany scenariusz:

  1. Użytkownik otrzymuje nowy komputer.
  2. Nie konfigurują żadnej kopii zapasowej na nowym komputerze. (Jak tak potężny i lśniący komputer mógł stracić jakiekolwiek dane?)
  3. Użytkownik zaczyna korzystać z nowego systemu przez kilka miesięcy.
  4. Dysk ulega awarii z powodu ukrytej awarii (lub utraty danych z powodu uszkodzenia danych)
  5. Użytkownik nie ma kopii zapasowej.
  6. On lub ich wsparcie IT, dostawca próbuje odzyskać dane.
  7. Jeśli się nie powiedzie, a dane są wystarczająco ważne, przekazują uszkodzony dysk do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych.

Mogli mieć zdyscyplinowany system tworzenia kopii zapasowych na starym komputerze, ale wraz z nabyciem nowego komputera pojawia się samozadowolenie. W rezultacie zaplanowane kopie zapasowe odchodzą na dalszy plan. Bez względu na to, jak „nowy” jest system komputerowy lub urządzenie pamięci masowej, nadal jest podatny na utratę danych.

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD w największym europejskim  Centrum odzyskiwania danych w Warszawie