Odzyskaj Spokój

Mity na temat odzyskiwania danych

Jeśli wyjmę płytkę PCB z uszkodzonego napędu i zastąpię ją identyczną, czy rozwiąże to jakiekolwiek problemy elektroniczne z napędem?

To prawdopodobnie zadziałałoby 10-15 lat temu. Na przykład zamiany PCB działały znakomicie z dyskami twardymi Quantum. Jednak czasy się zmieniły w świecie odzyskiwania danych i 20-gigabajtowe dyski Quantum nie są już zbyt popularne.

W przypadku nowoczesnych napędów o dużej pojemności zamiana płytek PCB generalnie nie działa. Każdy dysk twardy jest teraz „hiper-dostrojony”, aby zoptymalizować wydajność. Oznacza to, że za każdym razem, gdy dysk twardy jest zasilany, orkiestra głowic, talerzy, elektroniki i parametrów oprogramowania układowego współpracuje ze sobą. Gdy do równania wprowadzi się „obcą” płytkę elektroniki – która wykorzystuje nieco inny wariant kanału odczytu PRML niż ten w uszkodzonym napędzie – napęd nie odczyta lub nie zainicjuje prawidłowo.

Mity na temat odzyskiwania danych

Aby naprawić głowice w moim dysku twardym, wszystko, co muszę zrobić, aby dysk znów działał, to szybko otworzyć dysk i ponownie umieścić je na talerzach, prawda?

Napędów nie da się bezpiecznie otworzyć bez czystego pomieszczenia. Jeśli chcesz to przetestować, zdobądź czyste lustro i umieść je w standardowym pokoju na kilka godzin. Zapewne zauważysz, że nawet po godzinie na jego powierzchnię spadły drobne drobinki kurzu. To samo zanieczyszczenie dzieje się z talerzami dysku twardego. Te maleńkie cząsteczki kurzu mogą poważnie zakłócić odczytywanie głowic z talerzy.

Pamiętaj, że średnia „wysokość lotu” głowic napędu względem talerza to tylko 3 nanometry. (Cząsteczka kurzu jest odpowiednikiem umieszczenia kamienia na linii kolejowej, z wyjątkiem mikroskopijnej skali). Nie próbuj ręcznie przestawiać głowic napędu, ponieważ z naszego doświadczenia wynika, że ​​może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie talerza. Niedawno jeden użytkownik Krakowa przyniósł nam dysk, który sam próbował odzyskać.

Otworzyliśmy dysk, aby znaleźć odciski palców, kurz i rysy na talerzach. Wyglądało na to, że Edward Nożycoręki grzebał tam! Do prawidłowej naprawy lub wymiany głowic dysku twardego potrzebne jest czyste pomieszczenie, specjalne urządzenie zwane „grzebieniem do głowic” oraz wieloletnie doświadczenie.

Nawet jeśli dysk twardy ma poważnie uszkodzone głowice, musi być wymyślony przez kogoś uniwersalny czytnik talerzy, prawda?

Wielu użytkowników komputerów zakłada, że musi istnieć maszyna, która może odzyskać dane ze wszystkich uszkodzonych dysków twardych. Wyobrażają sobie magiczną maszynę, w której wrzuca się do niej talerze z uszkodzonego dysku, a kilka godzin później wszystkie dane zaczynają płynąć.

Zwykli użytkownicy nie byliby osamotnieni w wyobrażaniu sobie takiego urządzenia. Na początku XXI wieku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił nawet przetarg na urządzenie, które może odczytywać talerze niezależnie od napędu.

Cóż, jeśli istnieje uniwersalny czytnik talerzy, opinia publiczna i profesjonaliści zajmujący się odzyskiwaniem danych muszą jeszcze o tym wiedzieć! Wiele firm produkujących własne narzędzia twierdziło, że opracowało sposób odzyskiwania danych z talerzy niezależnie od napędu w jednorazowych przypadkach.
Jednak żaden z nich nie okazał się opłacalny.

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD w największym europejskim  Centrum odzyskiwania danych w Warszawie