Odzyskaj Spokój

Formatowanie dysków SSD

Dyski SSD są wyposażone w wiele specjalnych technologii, aby zachować ich zdrowie i wydajność. Technologie te są nieodłączne dla półprzewodnikowych nośników pamięci i nie są dostępne ani potrzebne na tradycyjnych magnetycznych dyskach twardych. Dyski SSD muszą wyczyścić puste komórki flash przed zapisaniem nowych danych. Operacja czyszczenia jest dość długa w porównaniu do zwykłego zapisu.

Aby zachować dobre zdrowie i wysoki poziom wydajności, dyski SSD usuwają puste komórki w tle, aby przygotować je do przyjęcia nowych danych.

Ale skąd dysk SSD wie, że określona komórka nie jest już używana przez system operacyjny? 

Dysk komunikuje się z systemem operacyjnym za pośrednictwem specjalnego interfejsu o nazwie TRIM. W rezultacie po usunięciu pliku lub sformatowaniu dysku system operacyjny poinformuje dysk SSD, że te i te sektory nie są już używane i można je fizycznie usunąć. Co dzieje się z danymi przechowywanymi w tych sektorach?

Jest wyzerowany, opróżniony… nieodwracalnie zniszczony. Wszystko to, jeśli używasz NTFS.

Jeśli sformatujesz dysk SSD za pomocą FAT32, interfejs TRIM nie zostanie włączony w żadnej bieżącej wersji systemu Windows. Innymi słowy, system Windows wyda polecenie TRIM tylko na woluminach NTFS i nie będzie obsługiwał TRIM na woluminach FAT32. Z tego powodu szybkie formatowanie dysku SSD w systemie Windows 7, 8 lub 8.1 za pomocą NTFS niezawodnie zniszczy wszystkie dane użytkownika, a szybkie sformatowanie tego samego dysku za pomocą FAT32 pozostawi dane nietknięte.

 

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD

w największym europejskim Centrum odzyskiwania danych w Warszawie