Odzyskaj Spokój

ILE KOSZTUJE ODZYSKIWANIE

 

Istota ceny była ogólnie przedstawiona w zakładce “co musisz wiedzieć” i pod zakładce “cena odzyskiwania danych” (kliknij tu by przejść) to przedstawimy w punktach najważniejsze elementy składające się na cenę:

 1. Rodzaj uszkodzenia dysku
 2. Typ i model dysku
 3. Czas poświęcony na proces odzyskiwania danych
 4. Zaangażowanie sprzętu
 5. Łatwość pozyskania donora
 6. Bezpieczeństwo danych (poufność)
 7. Laboratorium
 8. Profesjonalizm i doświadczenie Inżynierów
 9. Obsługa logistyczna
 10. Skuteczność

Rozwijając zagadnienia wyszczególnione powyżej:

Rodzaj uszkodzenia dysku

Uszkodzenia dysków są ogólnie podzielone na cztery grupy:

Pierwsza grupa to odzyskiwanie logiczne takie jak:

 • odzyskiwanie danych po skasowaniu
 • odzyskiwanie danych po formatowaniu
 • odzyskiwanie danych po przeinstalowaniu systemu
 • uszkodzone obszary dysku w których są tzw. bad sektory

Do drugiej grupy zaliczamy uszkodzenia elektroniki zewnętrznej dysku:

 • odzyskiwanie danych po przepięciu
 • odzyskiwanie danych po samoistnym uszkodzeniu podzespołów elektronicznych
 • odzyskiwanie danych po zwarciu

Trzecia grupa to uszkodzenia mechaniczne:

 • odzyskiwanie danych po upadku
 • odzyskiwanie danych po zatarciu silnika
 • odzyskiwanie danych po uszkodzeniu zespołu głowic
 • odzyskiwanie danych po zalaniu
 • odzyskiwanie danych po spaleniu
 • odzyskiwanie danych po nagłym braku zasilania i zaparkowaniu głowic na talerzach

Do czwartej i ostatniej grupy należą uszkodzenia mieszane:

 • usunięcie danych i awaria elektroniki
 • usunięcie danych i awaria mechaniki
 • uszkodzenie strefy serwisowej i utrata właściwości czytających głowic
 • awaria mechaniki dysku i Bad Sektory

Te najbardziej typowe uszkodzenia zostały zebrane w grupy i przedstawione w cenniku odzyskiwania danych w “menu” (kliknij tu by przejść).

Typ i model dysku

Dlaczego typ i model są takie ważne?

Producenci dysków cały czas rozwijają technologię by ulepszyć oprogramowanie Firmware, gęstość upakowania danych lub szybkość operacji odczytu i zapisu stąd co chwile mamy nowe serie i modele dysków. Nie są one produkowane w milionach modeli a w tysiącach i rozsyłane po całym świecie. Małe partie tych modeli są sprzedawane w rożnych sieciach i u różnych dystrybutorów zatem znalezienie drugiego podobnego modelu na rynku już po miesiącu graniczy z cudem. Oczywiście można go znaleźć jednakże wymaga to dużego zaangażowania czasowego by dzwoniąc i dopytując się o model znaleźć dysk o określonych znamionach. Sprzedawcy posiadają tylko zgrubne informacje i wiele razy zdarzało się, ze po uzgodnieniu zakupu przychodził podobny dysk ale bezużyteczny na potrzeby odzyskania danych. Są Firmy co skupują dyski i odsprzedają je po niebotycznych cenach gdyż wiedzą, że klient dopytując się o oznaczenia dysku chce go użyć jako dawcy organów w procesie odzyskiwania danych i będzie musiał zapłacić tyle ile oni chcą jak nigdzie nie znajdzie taniej.

Czas poświęcony na proces odzyskiwania danych

Proces odzyskiwania danych jest pracą w większości analityczną by skoncentrować się na poszukiwaniu istotnych dla klienta danych. Nie zrobi tego żaden automat inżynier musi zbadać system plików zanalizować zapisy na dysku i po procesie przedstawić w raporcie możliwość odzyskania danych oraz dołączyć do tego listę plików. W zależności od typu uszkodzenia analiza zajmuje czas specjaliście gdyż albo pilnuje dysku po uszkodzeniu mechanicznym aby nie wyszedł z gotowości i nie zniszczył powierzchni. Może się tak stać gdy po utracie gotowości urządzenie wyczytujące włączy soft lub hard reset a dysk nie będzie mógł wejść w gotowość. W innym przypadku gdy dysk wpadnie na uszkodzony sektor też może się to podobnie skończyć (jak wyżej opisano). Niejednokrotnie zapisy tablic alokacji po skasowaniach plików bądź przeinstalowaniu systemu są ponapisywane i żmudna ręczna praca inżynierów musi dostarczyć rzetelnej informacji o tym czy się da je odzyskać. Nie możemy potraktować braku możliwości w sposób jaki to robią co niektórzy, że jak program jakiś nic nie znajdzie to znaczy że się nie da odzyskać, bo potem okazuje się że dysk przychodzi do nas i dane są do odzyskania, wymagają czasu i wiedzy by je odzyskać ale są.

Zaangażowanie sprzętu

Tutaj nadmienię, ze ceny sprzętu do odzyskiwania danych są porównywalne z cenami średniej klasy samochodów lub nawet wyższe. W zakładce urządzenia opisujemy sprzęt do odzyskiwania danych oraz pokazujemy co on potrafi, komentujemy go i porównujemy jego ceny. Można więc pomyśleć sobie, że w cenę jest również wliczona amortyzacja sprzętu i urządzeń których używamy by przywrócić dostęp do danych i przenieść je na państwa nowy nośnik. Nie wspominając już o mediach potrzebnych do jego pracy.

Łatwość pozyskania donora

Powyżej opisaliśmy serię i model dysku oraz dlaczego to takie ważne. Dodam jeszcze, że sam koszt znalezienia odpowiedniego dysku do użycia jako dawcy podzespołów to zaangażowanie i serwisu, który musi określić jaki dysk jest poszukiwany i działu zajmującego się znalezieniem go (niejednokrotnie w świecie) i sprowadzeniem go do naszego laboratorium.

Bezpieczeństwo danych

To zagadnienie szerzej jest opisane w dziale o tej samej nazwie na stronie głównej (zobacz tutaj) nadmienię tylko, że ludzie z certyfikatami dostępu do informacji niejawnych, tajnych bądź ściśle tajnych odpowiadają za to by państwa dane były bezpieczne. Odpowiedzialność ta jest również składnikiem ich wynagrodzenia co też wpływa na cenę odzyskiwania danych.

Laboratorium

Budowa laboratorium to spory nakład finansowy. Nie posługujemy się małymi urządzeniami które symulują warunki w jakich produkowane są dyski tylko posiadamy specjalnie wyposażone i zabezpieczone pomieszczenia do ciągłej pracy z dyskami gdzie pracować w nich możne kilku inżynierów naraz.

Profesjonalizm i doświadczenie Inżynierów

Jak każda specjalistyczna firma w branży szkolimy naszych inżynierów w zakresie nowych technologii, nowych produktów i urządzeń do odzyskiwania danych by każdy przypadek uszkodzenia bądź utraty danych był rozwiązywalny i klient odzyskał swoje dane. Szkolenia odbywają się w całym świecie, gdyż chcąc kupić nowy produkt i umieć wykorzystywać jego potencjał musimy jechać do firmy, która go zaprojektowała i przejść szkolenie by uzyskać certyfikat.

Obsługa logistyczna

Dyski od państwa odbierane są na nasz koszt, system informatyczny w oparciu o który pracuje nasza firma obsługuje wszystkie działy. Wiele ludzi zaangażowanych niebezpośrednio w odzyskiwanie danych pomaga państwu jak i inżynierom aby krytyczne dla państwa dane odzyskać w najszybszym możliwym terminie. Powiadomienia, odpisywanie na maile, obsługa telefoniczna to część zadań około procesowych, które również wliczają się w cenę.

Skuteczność

Posiadamy najwyższą skuteczność odzyskiwania danych na rynku europejskim. Nośniki do odzyskiwania danych przychodzą do nas z całej Europy. By skuteczność była na takim poziomie musza być zachowane wszystkie z powyższych składników. Nie ma sensu ryzykować danymi, których brak możne doprowadzić do upadku firmy by zaoszczędzić 200 czy 500 zł. Dlatego naszą najwyższą skuteczność nazywamy Brandem naszej firmy i jak najlepsze na rynku firmy posiadające swój Brand jesteśmy ciut drożsi.

 

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD w największym europejskim  Centrum odzyskiwania danych w Warszawie