Odzyskaj Spokój

Sformatowałem dysk jak odzyskać dane?

Jak najprościej zabrać się za temat odzyskania danych po sformatowaniu dysku twardego?

Dysk twardy to tak naprawdę dysk mechaniczny w którym są talerze i na nich zapisywane są dane. Nie używajmy zatem tego sformułowania posiadając dysk SSD, bo nie o tym będzie ten artykuł.

 

graficzny rozkład plików w linuksie
  1. Sformatowanie dysku wewnętrznego w komputerze lub laptopie
  2. Sformatowanie dysku zewnętrznego który jest podłączany do komputera lub laptopa przez złącze USB lub inne jak też może być drugim dyskiem w komputerze na którym zbierasz dane

 

 

Przypadek sformatowania podzielimy na odpowiednie typy:

Rozpatrzmy przypadek pierwszy – Sformatowałem dysk jak odzyskać dane?

  • Jeśli podczas instalacji systemu operacyjnego sformatowałeś główny dysk twardy, zadanie będzie trudniejsze.

Po zainstalowaniu systemu na dysku na którym był wcześniej Windows dochodzi do nadpisania danych w takim stopniu, że praktycznie niewiele z nich da się odzyskać.

Chyba że: 

poprzedni przed formatowaniem dysk był prawie pełny a teraz po wgraniu systemu zawiera tylko czysty system

w takim przypadku można pokusić się o przeskanowanie dysku i próbę odnalezienia na nim jakieś ilości danych które się tam znajdują lecz nie są pofragmentowane i nie posiadają dużego rozmiaru. Dane takie program skanujący dysk umieści na liście plików do odzyskania według ich rozszerzenia. Czyli pliki Worda oddzielnie, Excela oddzielnie fotki również oddzielnie i to w listach zgodnych z ich rozszerzeniami .JPG .BMP .PNG itd. Dlaczego nie umieści ich na listach katalogów jak to było przed sformatowaniem?

Dlatego, że na dysku nie ma już poprzedniej tablicy alokacji plików, która wskazywała jakie pliki są w jakich folderach. Nie ma dlatego bo została nadpisana innymi plikami z nowej instalacji Windows. Zatem wszystko co było na pulpicie w Moje Dokumenty itd. straci swoją lokalizacje na dysku przy czym większość z nich nie da się odzyskać lub program pokaże, że są do odzyskania a potem okaże się, że są uszkodzone w trakcie próby ich otwarcia.

Inaczej jest jeśli dysk, na którym był instalowany system posiadał dwie lub więcej partycji. Wtedy sytuacja podobna będzie jak opisany poniżej przypadek.

Dysk zewnętrzny jak odzyskać dane ?

Skupmy się teraz na przypadku gdy po prostu sformatowałeś dysk nie instalując na nim systemu operacyjnego.

Wtedy sformatowanie partycji dodatkowych nie zniszczy nam tablicy alokacji plików dla tej partycji i programy skanujące odnajdą zapisy tej tablicy na dysku i przeskanują go szukając danych na podstawie adresów zawartych w tej tablicy. Można powiedzieć że na 100 przypadków w 95% takich przypadków prawie na 100% da się te dane odzyskać.

Do odzyskania danych w takich przypadkach możemy użyć całej gamy programów do odzyskiwania danych. Jedyną wada jest to, że producenci piszą o bezpłatnych programach a są to jedynie wersje, które działają z prawie pełną funkcjonalnością przez okres testowy -jednak mają wadę.

Wadą ich jest to, że nie można zapisać (zgrać) po skanowaniu na dysku tych danych nie posiadając pełnej licencji a tę trzeba wykupić nieraz słono płacąc.

Odzyskiwanie informacji po sformatowaniu dysku wymaga starannego doboru narzędzi do odzyskiwania danych. Używanie narzędzi zaprojektowanych do różnych typowych zadań może przynieść nieprzewidywalne rezultaty. W innym artykule wyjaśnimy różnice między niektórymi narzędziami do odzyskiwania danych w kontekście wyodrębniania danych ze sformatowanych dysków.

PAMIĘTAJ !!!

  • Jeśli sformatowałeś zewnętrzny dysk twardy na którym przechowujesz swoje cenne dane, po prostu nie zapisuj na nim żadnych nowych plików. Może to doprowadzić do ich nadpisania i nie odzyskasz już swoich plików.
 ikona lupy z dyskiem

 

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD

w największym europejskim Centrum odzyskiwania danych w Warszawie