Odzyskaj Spokój

Uszkodzenie elektroniki dysku

Co robić w przypadku uszkodzenia elektroniki dysku?

Usterki elektroniczne na dyskach twardych mogą być spowodowane wieloma różnymi problemami, ale najczęstsze problemy są związane z zasilaczem komputera lub zewnętrzną obudową, w której znajduje się dysk.

Nasz zespół inżynierów elektroników świadczy usługi odzyskiwania danych z dysków twardych, w których wystąpiła awaria elektroniczna spowodowana co najmniej jednym z poniższych typów zdarzeń:

Nieprawidłowe lub nadmierne napięcie
Przepięcie na dysku twardym może spowodować natychmiastowy problem. Typowe scenariusze, które dostają nasi inżynierowie, to przypadkowe użycie zasilacza do laptopa i podłączenie go do przenośnego dysku twardego lub np. awaria zasilacza (zasilania) komputera, w którym znajduje się dysk twardy. Niektóre z objawów tego typu problemu obejmują:

  1. Dysk twardy nie włącza się lub nie słychać obracających się talerzy
  2. Brak dostępu do danych zawartych na podłączonym dysku
  3. BIOS komputera nie widzi podłączonego dysku
  4. Widoczne uszkodzenie płytki elektroniki dysku w postaci przepalonych elementów
  5. Nagły odczuwalny lub gryzący i nieprzyjemny zapach spalenizny
  6. Awaria podzespołu elektronicznego na płycie elektroniki dysku
Uszkodzenie elektroniki dysku
Na Fot. widzimy usmażony układ sterowania silnikiem
Uszkodzenie elektroniki dysku
Tutaj na Fot. widać przepalony procesor.

W przypadku awarii elektroniki, napęd nie musi doświadczać nieprawidłowości w dostawie energii elektrycznej, często problem prowadzący do tego rodzaju awarii leży w samej płytce drukowanej lub samym komponencie i nie jest spowodowany żadnym wpływem zewnętrznym.

W starszych dyskach mających po 15 lat i wcześniej płytkę elektroniki można było z powodzeniem przełożyć z drugiego identycznego dysku i zdobyć w ten sposób dostęp do danych.

Nowoczesne dyski twarde nie pozwalają juz na takie operacje ponieważ zawierają w sobie mikro kod zawierający ustawienia danego dysku do jego prawidłowej pracy. Przekładając zatem elektronikę możemy przyczynić sie do powiększenia rozmiarów uszkodzeń.

W najnowszych dyskach po uszkodzeniu procesora można powiedzieć, że odzyskiwanie danych jest niemożliwe.

Firma nasza prowadzi również zdalna pomoc i jeśli dysk jest widoczny w systemie możliwe jest przeprowadzenie analizy możliwości odzyskania danych jak tez później samego odzysku. Konieczne do tego wtedy jest posiadanie drugiego dysku na, który będą zgrywane dane. W przypadku uszkodzenia elektroniki dysku nasz inżynier dopyta o szczegóły i przyblizy możliwości z jakich klient może skorzystać.

Pod tym linkiem uzyskasz dostęp do zdalnej pomocy