Odzysk danych z uszkodzonego dysku 

Reading Time: 4 minutes

Jeśli komponenty na dysku twardym nadal działają, możesz odzyskać dane samodzielnie. Jeśli są uszkodzenia mechaniczne, wyślij je profesjonalistom. Kompletny przewodnik PM, aby odzyskać twoje pliki.

Jeśli napotykasz zadanie odzyskiwania danych na twardym dysku, to prawdopodobnie zapomniałeś o podstawowej zasadzie przetwarzania: wszystkie dyski twarde ostatecznie zawodzą. A ty nie zrobiłeś kopii zapasowych swoich danych, prawda? Co teraz?

Panika!

Żartuję. Właściwie pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustalenie, czy naprawdę jest to awaria twardego dysku, z którą się konfrontujesz, a nie jedna z niezliczonych innych awarii sprzętu, które mogą spowodować awarię rozruchu. Jeśli masz dostęp do innego komputera, usuń uszkodzony dysk twardy ze swojego komputera i podłącz go jako dodatkowy dysk do alternatywnego komputera. Najłatwiej to zrobić za pomocą uniwersalnego adaptera napędu USB – kosztuje około 50 złoty i jest dobrym urządzeniem do wszelkiego rodzaju diagnostyki dysków twardych.

Na komputerze Mac proces ten jest nieco prostszy. Użyj kabla FireWire, aby podłączyć niepracujący komputer Mac do działającego komputera Mac, a następnie “wybierz startowanie z tego komputera” na nie pracującej maszynie, przytrzymując klawisz T podczas włączania. W przypadku obu metod może się zdarzyć, że uszkodzony dysk pojawi się na zdrowym komputerze i ujawni jego pliki. W takim przypadku dysk twardy jest prawdopodobnie w porządku, ale system operacyjny musi zostać ponownie zainstalowany. (Nie zapomnij przeładować plików, zanim to zrobisz.)

Jeśli twoje pliki nie pojawiają się na komputerze pomocniczym, jesteś w jednym z tych kluczowych momentów w życiu, kiedy dowiadujesz się, ile ciężkiej pracy i cennych wspomnień są naprawdę warte dla ciebie. W zależności od uszkodzenia dysku próba odzyskania danych może kosztować od stu dolarów do kilku tysięcy. Co więcej, proces ten może potrwać kilka dni – i nie ma żadnej gwarancji, że pieniądze i czas inwestowania przyniosą jakiekolwiek rezultaty.

Teraz, gdy przeszliśmy przez przygnębiające zadanie właściwego ustawienia oczekiwań, oto dobra wiadomość: bardzo często dane na uszkodzonych dyskach można odzyskać. W rzeczywistości jest to zaskakujące, jak odporne mogą być te informacje – wystarczy poprosić jakiegokolwiek malwersanta, który myślał, że usunął wszystkie dowody z komputera, tylko po to, by pokazać się później w sądzie. Porównanie jest trafne, ponieważ te same komputerowe narzędzia kryminalistyczne, które odkrywają cyfrowe złe uczynki, mogą znaleźć twoje cenne rodzinne zdjęcia.

Istnieją dwa sposoby powodujące awarie: Usterka logiczna i usterka mechaniczna. W logicznej awarii komponenty napędu są fizycznie nieuszkodzone, ale z powodu przypadkowego formatowania lub uszkodzonego systemu plików, napęd nie jest w stanie znaleźć i nawigować we własnych danych. Jednak jeśli nie zostanie nadpisany, dane nadal będą znajdować się na dysku.

Mechaniczna awaria oznacza, że ​​napęd złamał części, które uniemożliwiają jej działanie – często awarie dysków powodują wyraźny dźwięk kliknięcia, ponieważ bezskutecznie próbują uzyskać dostęp do swoich plików. Jeśli to usłyszysz, Twoje dane mogą nadal tam być, ale nie otrzymasz ich bez wezwania ekspertów (patrz “Najgorszy scenariusz” na następnej stronie). A ci eksperci zarabiają dobre pieniądze (podane dane z www.popularmechanics.com). Usługi odzyskiwania danych z Kroll Ontrack, Seagate’s i365 i Iomega pobierają między 500 a 2500 USD, aby podjąć próbę odzyskania danych z logicznych lub mechanicznych katastrof, w zależności od powagi sytuacji. Ale jeśli masz do czynienia z logiczną porażką, możesz odzyskać swoje pliki za znacznie mniej. W Polsce ceny usług odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku są na innym poziomie i wąchają się od 1200 zł do 3000 zł w przypadkach bardzo skomplikowanych.

Niedawno podjęliśmy próbę odzyskania danych z uszkodzonego dysku kolegi z serwisu Popular Mechanics, którego 120-GB dysk MacBook spontanicznie porzucił ducha. Wyjęliśmy dysk z jej laptopa, a następnie użyliśmy naszego adaptera USB, aby podłączyć go do komputera stacjonarnego w celu diagnozy. Nie słyszeliśmy żadnych dźwięków wskazujących na naprawdę nieżyjący napęd, więc naszym pierwszym krokiem było pobranie bezpłatnego narzędzia diagnostycznego do wersji demonstracyjnej w Prosoft Engineering, aby sprawdzić, co może być możliwe do odzyskania. Wiele firm oferuje dema, które przeskanują Twój dysk i dadzą ci całkiem niezły obraz tego, co można odzyskać, zanim złożysz pieniądze na zakup swojego oprogramowania.

Gdy wskazana ocena osiągnełą dobre wyniki, użyliśmy oprogramowania Data Rescue II Prosoft (99 USD), które jest dostosowane do dysków w systemie Mac OS i Mac. Istnieje znacznie więcej opcji dla posiadaczy komputerów PC, w tym Data Rescue PC Prosoft (99 USD), a także Ontrack EasyRecovery DataRecovery (199 USD) i RecoverMyFiles (60 USD) z GetData.

Większość tych produktów działa w podobny sposób. Po instalacji oprogramowania, wybieramy uszkodzony dysk jako źródło i folder docelowy, aby zgrać dane. (Upewnijmy się, że dysk odzyskiwania ma wystarczającą ilość miejsca na zawartość uszkodzonego dysku.) Następnie przygotuj się na czekanie. Pełne skanowanie i odzyskiwanie dysku o pojemności 120 GB trwało cztery dni, a większy dysk mógł trwać dłużej.

Katastrofy: najgorszy scenariusz
Co się stanie, jeśli na dysku twardym wystąpi coś gorszego niż zwykła awaria dysku twardego? Ile bardzo uszkodzić się mogą twoje dane, zanim znikną na zawsze? Chcieliśmy dowiedzieć się, co można by uratować z komputera, który przeżył katastrofę naturalną, więc za symulowaliśmy naprawdę kiepski scenariusz trzęsienia ziemi/powodzi. Najpierw wzięliśmy dwa dyski do laptopów, załadowaliśmy je testowymi filmami i plikami muzycznymi, a potem pobiliśmy ich, aż usłyszeliśmy kliknięcie sygnatury awarii mechanicznego dysku twardego. Następnie zanurzyliśmy jeden z napędów w specjalnie wykonanych wodach burzowych (słonej wodzie, gruzach budowlanych, oleju) i pozostawiliśmy na cztery dni.

Wysłaliśmy oba dyski twarde do firmy, która sprzedaje usługi ratownictwa danych zarówno klientom korporacyjnym, jak i konsumentom. Po przeanalizowaniu dysków w czystym pokoju firmy,  odkryto, że głowice do odczytu/zapisu w naszym suchym napędzie były pochylone i że podrapaliśmy talerze. Nasz zalany dysk był mokry, ale talerze były nieuszkodzone. Po wymianie głowic można było odzyskać dane.

Bez względu na to, jak dysk uległ awarii, nasi inżynierowie wykonają wszystko, aby przywrócić dysk do formy i odzyskać z niego dane. Dyski twarde mogą zawieść z wielu powodów, a nasi inżynierowie widzieli wszystkie te typy awarii dysków niezliczoną ilość razy. Jeśli masz pytania odnośnie odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku zadzwoń pod nr 603-690-690 lub (kliknij tutaj).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *