Jak uszkadza się dysk?

Reading Time: 2 minutes

dysk seagate st3000dm001Sposób awarii dysku twardego określa, w jaki sposób ma zostać naprawiony i ostatecznie, w jaki sposób zostaną odzyskane jego dane. 

Istnieje wiele różnych metod naprawy dysku twardego – zewnętrzny dysk twardy, który został upuszczony, a teraz kliknięcia wymagają zupełnie innej metody naprawy niż na przykład na dysku twardym, na którym występuje awaria oprogramowania układowego. Naprawa dysku twardego i proces odzyskiwania danych jest trudny i często trudny, który powinien zostać podjęty tylko przez profesjonalną firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych, taką jak MiP Data

Naprawa i odzyskiwanie twardego dysku NIE JEST domeną sklepów internetowych, które nie mają wiedzy, umiejętności i sprzętu potrzebnego w procesie przywracania dostępu do utraconych danych. Niestety fakt ten często nie powstrzymuje ich przed próbami (często z katastrofalnymi skutkami dla klienta) odzyskiwania danych. 

Co to jest Odzyskiwanie danych?

 
 
Odzyskiwanie danych to proces przywracania utraconych danych z nośników pamięci, które z tego czy innego powodu nie są już dostępne w normalny sposób. Może to wynikać z tego, że nośnik pamięci, do którego zapisano dane (np. Dysk twardy) został w jakiś sposób uszkodzony: może to być dysk twardy, który teraz “klika” po włączeniu zasilania, lub może to być serwer z kilkoma uszkodzonymi dyski twarde, do których nie można już uzyskać dostępu.
W innych przypadkach może nie być uszkodzeń fizycznych, ale dane mogły zostać utracone z powodu ich przypadkowego usunięcia lub nadpisania.
 W większości przypadków dane są przechowywane na dyskach twardych. Dyski twarde mogą uszkadzać się na wiele sposobów, a usługa odzyskiwania danych może być stosowana na każdym systemie komputerowym, który korzysta z komputerowych nośników danych, np. serwer RAID w firmie, komputer biurkowy z systemem Windows, który utrzymuje listy płac firmy, system Apple Mac w biurze grafików, zewnętrzny dysk twardy noszony w teczce biznesmena lub karty pamięci zawodowego fotografa.

Sposoby, w których dysk twardy może się uszkodzić

Kiedy w systemie wystąpi awaria dysku twardego, może to wynikać z wielu różnych powodów. Ważne jest, aby usterka została zdiagnozowana prawidłowo i prawidłowo, ponieważ określa to kroki niezbędne do pomyślnego odzyskiwania danych z dysku.

Istnieją cztery typy awarii dysku twardego, które mogą prowadzić do utraty danych:

  • Uszkodzenie oprogramowania sprzętowego (Firmware) – Ten typ usterek dotyczy mikroprogramowania na dysku twardym. Napęd stanie się niedostępny i trzeba go przeprogramować przed uzyskaniem dostępu do danych
  • Uszkodzenie elektroniczne (awaria elektroniki dysku) – Zwykle spowodowane przez wzrost napięcia, na przykład podłączenie niewłaściwego zasilania sieciowego do zewnętrznego dysku twardego.
  • Uszkodzenie mechaniczne – dotyczy fizycznych problemów z dyskiem twardym – na przykład awarii głowicy spowodowanej upuszczeniem dysku lub odbiorem. Najprostszym wskazaniem, że dysk twardy ma usterkę głowicy, jest pukanie lub odgłos tykania, gdy napęd jest włączony. Do prac odzyskiwania danych w takich przypadkach wymagane jest czyste pomieszczenie (tzw. CLEAN ROOM), ponieważ napęd musi zostać otwarty.
  • Uszkodzenie Logiczne – odnosi się do problemów z rzeczywistymi danymi, a nie nośnika, na którym są przechowywane. Na przykład dane zostały usunięte lub ponownie zainstalowano system operacyjny itp.

Czasami możliwa jest kombinacja tych czterech, a szanse na odzyskanie danych zależą od rozmiaru powstałego uszkodzenia. 

Dlaczego warto wybrać MiP Data

Niewiele firm zainwestowało tyle czasu i wysiłku w rozwijanie swoich możliwości odzyskiwania danych, jak MiP Data. Od 2000 roku świadczymy profesjonalne i specjalistyczne usługi odzyskiwania danych firmom, instytucjom i osobom prywatnym w Polsce i całej Europie i jesteśmy niezwykle dumni z rangi, jaką osiągnęliśmy w tym sektorze biznesowym. Opracowaliśmy unikatowo całą gamę różnych technik, które pomagają nam odzyskać dane z każdej nowoczesnej technologii w bieżącym obiegu.

Nasz postęp w tej inwestycji zaowocował uznaniem nas za lidera w branży odzyskiwania danych zwłaszcza nasza konkurencja przynosi do nas ciężkie przypadki, bo zdają sobie sprawę, że ich wiedza nie jest odpowiednia dla naszej szerszej gamy technik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Jak uszkadza się dysk?”