Jak odzyskać dane z uszkodzonego komputera Mac lub dysku zewnętrznego

Reading Time: 3 minutes

Oto nasza instrukcja odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku twardego, w tym jak odzyskać dane z zewnętrznego dysku, jakie są najlepsze usługi odzyskiwania dysku i najlepsze oprogramowanie odzyskiwania danych oraz jak odzyskać usunięte pliki.

To wszystko bardzo dobrze mówi ludziom, żeby się poparli. Ale ludzka natura oznacza, że ​​poszukiwanie porady dotyczącej kopii zapasowych jest czymś, co zwykle dzieje się po tym, jak najgorsze już się wydarzyło. Mamy nadzieję, że będziesz w stanie naprawić uszkodzony dysk i odzyskać dane, postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, ale omówimy także, co trzeba wiedzieć o awarii bez kopii zapasowej i jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego lub zewnętrznego dysku .

Ten przewodnik jest również istotny, jeśli przypadkowo usunąłeś plik. Usunięte pliki można również pobrać, ale tylko wtedy, gdy nie zostały nadpisane. Gdy część dysku z danymi zostanie zastąpiona, nic nie może odzyskać.

Jeśli napęd nie jest dyskiem twardym, ale dyskiem SSD (Solid State Drive), może się okazać, że problem jest poważniejszy. Dyski SSD zasadniczo różnią się od dysków twardych i choć wydają się działać tak samo, naprawienie ich jest zupełnie inną kwestią, a szanse na odzyskanie są znacznie gorsze, jednak poniżej omówimy poniższe opcje.

Napraw uszkodzony dysk twardy lub dysk SSD Mac

Jeśli masz szczęście, twój dysk twardy (lub SSD) nie jest nie do naprawienia i będziesz mógł sam rozwiązać problem, a tym samym uzyskać dostęp do swoich plików.

Jeśli na dysku występują problemy, a użytkownik zdaje sobie z tego sprawę, zanim komputer ulegnie awarii, lub jeśli uda się go uruchomić ponownie (lub w przypadku dysku zewnętrznego, który komputer Mac jest w stanie wykryć), należy najpierw do to Uruchom Narzędzie dyskowe.

  1. Otwórz Narzędzie dyskowe – znajdziesz to w folderze Narzędzia, w folderze Aplikacje lub wyszukując go za pomocą wyszukiwania Spotlight. (Naciśnij Command + Spacja, aby uruchomić).
  2. Kliknij dysk, którego dotyczy problem, z listy po lewej stronie, a następnie kliknij opcję Pierwsza pomoc.
  3. Zostanie wyświetlony komunikat informujący, że pierwsza pomoc sprawdzi wolumin pod kątem błędów. W razie potrzeby naprawi objętość.
  4. Pojawi się ostrzeżenie, że pierwsza pomoc musi tymczasowo zablokować wolumin rozruchowy. Oznacza to, że podczas działania pierwszej pomocy aplikacje nie reagują. Proces ten prawdopodobnie nie potrwa długo.
  5. Jeśli w trakcie procesu Disk Utility wykryje problemy i będzie można je łatwo naprawić, powinien zostać szybko rozwiązany.

Mamy pełny przewodnik dotyczący używania Narzędzia dyskowego tutaj.

Zwróć uwagę, że Apple zaktualizował Narzędzie dyskowe w El Capitan, a opcje i możliwości zmieniły się od tego czasu całkiem sporo. Jeśli używasz Yosemite lub jeszcze starszej wersji Mac OS X, zobaczysz tutaj różne opcje, takie jak Naprawa dysku i opcja Napraw uprawnienia …

W tamtych czasach radzono również, aby naprawić uprawnienia do dysku, ale Apple usunął możliwość naprawy uprawnień w Sierra, prawdopodobnie dlatego, że ingerencja w uprawnienia może spowodować różnego rodzaju problemy.

Jeśli możesz naprawić dysk twardy lub dysk SSD na Macu (lub dysku zewnętrznym) za pomocą Narzędzia dyskowego, możesz mieć nadzieję na odzyskanie plików. Zalecamy utworzenie kopii zapasowej komputera Mac w tym momencie, zanim zacznie się ryzyko ponownego uszkodzenia dysku.

Jednak możesz nie mieć tyle szczęścia. Oto co zrobić, jeśli komputer Mac ponownie się nie włączy.

Uruchom ponownie w Recovery

Stało się to czymś w rodzaju banału, ale jego wyłączenie i ponowne włączenie jest często dobrym sposobem na zresetowanie wszelkich gremlinów w twoim systemie. Więc często jest to pierwsza rada, którą usłyszysz. Jednak, gdy mamy do czynienia z umierającymi dyskami, mogą one nie przetrwać tego doświadczenia.

Jeśli spróbujesz uruchomić ponownie i dysk nie przetrwał tego wrażenia, możesz znaleźć się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Teraz, gdy współczesne komputery Mac nie są już dostarczane z napędami dysków optycznych, możesz nie mieć łatwej opcji rozruchu z innego dysku. Przeczytaj: Jak utworzyć rozruchowy dysk instalacyjny systemu OS X Yosemite

Jeśli jednak awaria napędu nie jest zbyt terminowa, powinno być możliwe ponowne uruchomienie w Recovery HD. W rzeczywistości jest to partycja na dysku zawierająca wersję macOS, z której można dokonać rozruchu. Uruchamianie z tej partycji nie robi nic na dysku głównym, więc nie musisz się martwić o nadpisywanie dokumentów. Mamy pełny przewodnik po korzystaniu z trybu odzyskiwania.

Krótko mówiąc, aby przejść do odzyskiwania, musisz przytrzymać Command + R podczas uruchamiania Maca. Trzymaj te klawisze, dopóki nie zobaczysz logo Apple lub obracającego się globusa.

Jeśli uda Ci się przejść do trybu odzyskiwania, powinieneś móc uruchomić Narzędzie dyskowe w sposób opisany powyżej i potencjalnie naprawić dysk, aby odzyskać dane.

Należy pamiętać, że jeśli uda Ci się uruchomić system z Recovery, będziesz potrzebował innego dysku, aby odzyskać pliki. Jeśli Narzędzie dyskowe jest w stanie naprawić dysk w stopniu umożliwiającym ponowne uruchomienie systemu, należy bardzo uważać, jak go używać. Należy jak najszybciej podłączyć zewnętrzny dysk, aby można było tam zabezpieczyć swoje dane.

Jeśli utraciłeś jakiekolwiek dane, bardzo ważne jest, aby unikać używania dysku, ponieważ wszystko, co zapisuje pliki na dysku, może zapisywać utracone pliki. Co uczyniłoby ich nieodzyskiwanymi. Bez względu na to, jak dysk uległ awarii, nasi inżynierowie wykonają wszystko, aby przywrócić dysk do formy i odzyskać z niego dane. Dyski twarde mogą zawieść z wielu powodów, a nasi inżynierowie widzieli wszystkie te typy awarii dysków niezliczoną ilość razy. Jeśli masz pytania odnośnie odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku zadzwoń pod nr 603-690-690 lub (kliknij tutaj).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *