Czy odzyskiwanie SSD, Flash jest takie samo, jak tradycyjne odzyskiwanie dysku twardego?

Korzystanie z pamięci flash jest coraz powszechniejsze.

Pamięć flash jest używana w smartfonach, tabletach, aparatach cyfrowych, urządzeniach nawigacyjnych, laptopach i komputerach stacjonarnych wyposażonych w dyski SSD.

Nośniki pamięci flash, takie jak układy eMMC, karty SD w tym micro SDHC i micro SDXC, pamięci USB i oczywiście dyski SSD wykorzystują z inną technologię do rejestrowania i przechowywania informacji na tradycyjnych nośnikach pamięci.

Czy odzyskiwanie z SSD jest takie samo, jak z HDD?

Nawet odzyskanie plików z kosza jest skomplikowane. Bez wnikania w szczegóły techniczne nie ma stałego fizycznego punktu, który gwarantowałby utrzymanie bloku danych o określonym adresie logicznym.

Stałe mapowanie, techniki wyrównywania zużycia i optymalizacji wydajności, kompresja, wbudowane szyfrowanie sprzętowe i wysoce równoległe zapisywanie. Z możliwością rozłożenia pojedynczego dużego pliku na wiele układów pamięci flash na dysku SSD, podobnie jak macierz RAID.

Te rozwiązania wpływają na odzyskiwanie usuniętych danych. Sprawiają, że odzyskiwanie z pamięci flash będzie z natury różne i niezwykle złożone.

Jeśli nie masz szczęścia, pełne odzyskiwanie usuniętych danych może nie być możliwe w większości przypadków.