Jak odzyskać dane z dysków z “uszkodzonymi głowicami”?

Reading Time: 1 minute

Gdy głowica jest uszkodzona, firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych naliczają dużo pieniędzy za pełny zamiennik głowicy. Oferujemy tę opcję również – ale oferujemy również niedrogą opcję “częściowego odzyskiwania” …
Możemy wymieniać głowice w większości modeli dysków twardych, jeśli posiadamy dostęp do część dawcy, koszt części jest jednak wystarczająco duży, abyśmy mogli je ciągle wymieniać i aby nasi klienci mogli sobie na to pozwolić.

… ALE JEST NADZIEJA! Nawet jeśli twoja dyski mają uszkodzoną głowicę i nie możemy sobie pozwolić lub pozyskać części dawcy, często w takich przypadkach możemy odzyskać większość twoich danych. Po prostu nie będziemy w stanie odzyskać 100%.

Chociaż zależy to od modelu dysku twardego, często jesteśmy w stanie wyłączyć uszkodzoną głowicę (robimy to “nie niszcząc”, tylko manipulując oprogramowaniem układowym napędu) i odzyskując większość danych. Na przykład, jeśli Twój dysk ma 10 główek, a 1 jest uszkodzona, możemy odzyskać około 90% twoich plików.

Ze względu na wysokie koszty związane z wymianą głowic (części dawcy mogą kosztować setki złotych),  nie możemy sobie pozwolić aby wymienić głowice we wszystkich przypadkach.

Jakie problemy są nieodwracalne?

Ekstremalne uszkodzenie talerza

Jeśli talerze twojego dysku są bardzo uszkodzone (najczęściej są porysowane), wtedy danych nie można odzyskać. Jesteśmy w stanie wyleczyć się z napędów z mniejszymi uszkodzeniami talerza.

Porysowane talerze często pojawiają się, gdy narzędzia do odzyskiwania danych oprogramowania zostały uruchomione na dyskach twardych z uszkodzeniem (szczególnie, jeśli dysk został wcześniej upuszczony). Te narzędzia programowe zaostrzą obszary problematyczne na dysku, działając przez wiele godzin lub dni i mogą całkowicie zniszczyć wszystkie dane.