Jak w dyskach SSD działa TRIM?

Reading Time: 2 minutes

Obecnie magnetyczne dyski twarde (HDD) i pamięć flash (SSD) są najczęściej używane do przechowywania danych w urządzeniach komputerowych.

Praca dysków twardych jest spowalniana przez fragmentację. Po usunięciu pliku system plików oznacza miejsce, które zajmuje na dysku, wolne i pozwala na zapisanie innego pliku w całości lub w części. Proces ten powtarza się z innymi plikami, a po pewnym czasie dysk staje się mocno pofragmentowany – jedna część pliku znajduje się pod jednym adresem, inna jest inna, i tak dalej. Im większa fragmentacja, tym mniejsza jest szybkość odczytu i zapisu danych, a wolniejszy działa komputer. Zwiększenie prędkości dysku twardego może być defragmentowane lub bardziej radykalnie – formatowanie.

W operacjach SDD pliki są tworzone inaczej. Po usunięciu pliku system plików oznacza lokalizację, zajętą na dysku, jako nieużywaną. Dane z tego miejsca nie są usuwane, a informacje o nich są zapisywane w mapie dysku. Po chwili mapa dysku rośnie do ogromnego rozmiaru, a wyszukiwanie ich jest znacznie wolniejsze. Z technicznego punktu widzenia nie jest to fragmentacja, ale “opóźnienie we/wy” jest opóźnieniem we/wy. Im większe opóźnienie, tym niższa prędkość odczytu i zapisu danych oraz wolniejsze działanie urządzenia.

Fragmentacja dysków półprzewodnikowych i pamięci flash nie jest w żaden sposób możliwa, co znacznie skraca ich żywotność. Aby zmniejszyć opóźnienie we/wy, systemy operacyjne używają polecenia TRIM.

W SSD komórki pamięci są łączone w strony, a strony w bloki. Kopiowanie danych może odbywać się tylko w czystych blokach, więc cykl “read-clean-modify” rozpoczyna się przed procesem nagrywania, który z czasem znacznie spowalnia prędkość dysku. Użycie polecenia TRIM pozwala zapobiec próbom odczytu danych z bloków, które nie zawierają danych.

TRIM skanuje rekordy plików i informuje kontroler, które bloki nie muszą być dostępne. Następnie kontroler działa na danych tylko z tych części pamięci, na których zapisywane są informacje, pomijając nieużywane. W rezultacie prędkość dysku pozostaje wysoka nawet po wielokrotnym usunięciu i skopiowaniu plików. Należy wziąć pod uwagę, że TRIM całkowicie usuwa dane w nieużywanych komórkach bez możliwości jego odzyskania

Polecenie TRIM jest obsługiwane w systemach Windows 7 i Windows 8, a także w systemach Linux 2.6.33 i OS X 10.6.8 i nowszych. Obsługa TRIM pojawia się również na smartfonach i tabletach z Androidem po aktualizacji 4.3 – jest już skonfigurowana, zoptymalizowana i włączana automatycznie. Użytkownicy urządzeń we wcześniejszych wersjach Androida mają tylko jeden sposób na zwiększenie spadku wydajności systemu – okresowe resetowanie do ustawień fabrycznych.

Dzięki tej funkcji odzyskiwanie danych z dysków SSD nie zawsze jest w 100% skuteczne. Więcej o dyskach SSD możemy przeczytać (tutaj)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *