SMR, Shingled Magnetic Recording, zapisuje dane nakładając się, ponieważ opiera się na założeniu, że głowica zapisu jest większa i mniej filigranowa niż głowica odczytu. Dlatego głowica zapisująca zapisuje bardzo blisko poprzedniej sieci, dzięki czemu pozostaje czytelna. Jednak dane następnego toru są nadpisywane, co oznacza, że następny tor może wymagać ponownego zapisania po udanym procesie nagrywania. Jeśli sprawy nie potoczą się optymalnie, to „przepisywanie” musi być kontynuowane. Może to znacznie spowolnić proces pisania. Zaletą tej technologii jest jednak to, że gęstość przechowywania jest zwiększona w porównaniu z PMR. Zatem co to jest SMR w dysku wyjaśnia poniższa informacja.
Oprócz standardowej pamięci podręcznej kontrolera dyski twarde SMR mają również pamięć podręczną na dysku w zewnętrznych ścieżkach. W tym miejscu do gry wkracza technologia PMR. Po nagraniu dane są jak najszybciej przesyłane z kontrolera do obszaru SMR. Z jednej strony ten proces ostatecznie oszczędza miejsce, ale pokazuje też dużą różnicę w stosunku do technologii CMR: jeśli szybsza pamięć podręczna na dysku zostanie zapełniona, zanim kontroler będzie mógł przesłać dane do obszaru SMR, wówczas pamięć podręczna musi najpierw zostać opróżniona lub ponownie zapisana, zanim będzie można ponownie zapisać nowe dane. Z tego powodu w przypadku dużych plików może się zdarzyć, że szybkość przesyłania spadnie po określonej ilości danych, ponieważ pamięć podręczna jest pełna i musi najpierw zostać ponownie wyczyszczona.
Kiedy SMR ma sens, kiedy CMR?
Podstawowy zapis dysków twardych odbywa się w ten sposób, że głowica zapisująca zapisuje dane na talerz – tam są one zapisywane. Rozróżnia się dwie popularne metody rejestracji: CMR i SMR. Ogólnie rzecz biorąc, o CMR, czyli konwencjonalnym zapisie magnetycznym, mówi się, gdy używane są dyski twarde z czystą technologią PMR (prostopadłego zapisu magnetycznego).
Dyski twarde SMR to dobry wybór, jeśli są używane głównie do przechowywania danych lub jeśli duży dysk twardy ma być używany do komputera PC, na którym przechowywane są dane. Oferują większą pojemność i są bardziej energooszczędne niż CMR, co czyni je idealnymi do zadań archiwizacyjnych. Zasadniczo dyski twarde SMR nie są szczególnie odpowiednie, jeśli dysk twardy ma stale i nieprzerwanie wykonywać operacje zapisu, ponieważ może to prowadzić do przepełnienia pamięci podręcznej. W takim przypadku zdecydowanie należy użyć dysku twardego z metodą zapisu CMR.
Dyski twarde CMR to dobry wybór, gdy dane mają być przechowywane z dużą szybkością transferu lub szczególnie dużymi ilościami danych. Obejmuje to wiele działań, od strumieniowego przesyłania muzyki i przetwarzania obrazu do wykorzystania na serwerach NAS.